Biztosan mindannyiunkkal előfordult már, hogy nem sikerült a tejszínhab, túlvertük, és elkezdett összeállni – elveszítve a légies könnyűségét, hab mivoltát. Ez az első lépés a házi vaj irányában.
A vaj nem más, mint tejzsír. A tej tetejéről lemert zsíros tejszínrétegnek a legjava, amit hajdan a tejszín köpülésével, szorgos és fáradságos munkával nyertek ki, de nekünk szerencsénk van, mert létezik elektromos habverő, ami tökéletes vajat készít számunkra egy jobb, minőségibb, zsíros tejszínből.
Ha épp elfogyott a vaj, de van tejszínünk, vagy ha összeugrott a habverés közben az amúgy süteményhez vagy más finomsághoz készülő tejszín, készítsünk belőle vajat. Nem kell semmi mást tenni, mint egy keverőtálba önteni és habverővel elkezdeni verni. Először tejszínhabot kapunk, majd tovább verve elkezd összeállni, darabossá válni, sűrűsödni, szétválik a zsír és a savó, ami vizes, kissé zavarosan átlátszó vízhez hasonlít leginkább. Ezt öntsük le róla, és verjük tovább, amíg a kellő vajállagot el nem nyeri. Egy csipet sót adhatunk hozzá a legvégén.
A gyerekeknek is jó móka lehet a vajkészítés. Számukra öntsünk tejszínt egy jól záródó (ez nagyon fontos!) műanyag dobozba, dobjunk bele két megmosott üveggolyót, zárjuk le a doboz, és biztassuk őket arra, hogy hevesen és egyenletesen rázzák a dobozt – lehetőleg a fedelét lefogva –, hogy 10-15 perc alatt elkészüljön a saját vajuk, amit akár uzsonnára egy szelet kenyérre vagy kalácsra kenhetnek.
Az elkészült házi vajunkat bekeverhetjük fűszervajnak is egy kis fokhagymával, petrezselyemmel, akár aprított olajbogyóval vagy aszalt paradicsommal, kakukkfűvel. Nem csak szendvicsbe, de sült krumplihoz, natúr csirkemellszelethez is tökéletes.
Ha valaki robotgép nélkül készítene tejszínből vajat, választhatja a „rázós receptet”, mint emberünk a videóban: