Ami nekünk a húsleves és a rántott hús, az az angoloknak a sunday roast, vagyis a sült hús, amit sokféle húsból és sokféle körettel készítenek. Ünnepi, tartalmas, gazdag fogás, ami mellett összegyűlhet az egész család.
A vasárnapi sült készülhet sertéshúsból, bárányból, akár szárnyasból is, de a klasszikus és az „igazi” a marhasült, amit gravy-mártással, sárgarépával, zöldborsóval vagy zöldbabbal, sült burgonyával és yorkshire puddinggal tálalnak. Nem mondhatnánk, hogy egy gyors, egyszerű fogásról van tehát szó, de az ünnepnapnak érdemes megadni a módját.
Ahány ház, annyi változat létezik, és mivel elég pepecselős, időigényes ételről van szó, a legtöbb étteremben is kapható. Számunkra a legkülönösebb a yorkshire pudding lehet, ami gyakorlatilag sós palacsintatészta speciális módon sütve. Ehhez muffinformát használnak, amit kiolajozva tűzforróra hevítenek a sütőben, majd ebbe töltik a tésztát, ami a hirtelen hő hatására felfújódik, és üregesre sül.
Sunday roast – vasárnapi marhasült zöldségekkel és yorkshire puddinggal
Hozzávalók:
A yorkshire puddinghoz:
A gravy-mártáshoz:
Elkészítés: A sütőt 220 fokra előmelegítjük. Egy serpenyőben felforrósítunk 3 evőkanál olívaolajat, és a marhahús minden oldalát elősütjük benne időnként megforgatva, kérget sütve rá, így a hús levét bezárjuk, és a sütés folyamán nem vész el a szaft. Egy tepsibe helyezzük, sózzuk, borsozzuk, egy kis őrölt köményt szórunk rá, aláöntjük az olajat a serpenyőből, fóliával letakarjuk, és 15 percig 220 fokon sütjük, majd 185 fokra mérsékeljük a hőmérsékletet, és 50 percig így sütjük.
Közben a burgonyát meghámozzuk, félbevágjuk, és sós vízben félig megfőzzük, majd leszűrjük, de a főzőlevet félretesszük. A krumplit jénaiba öntjük, egy kis vajat morzsolunk rá, és betesszük a sütőbe, hogy szép pirosra süljön, időnként megforgatjuk. Egy másik edényben a karikára vágott sárgarépát és a zöldborsót is megfőzzük sós vízben.
Ha a hús sütési ideje lejárt, kivesszük, alufóliára emeljük, alaposan becsomagoljuk, és még konyharuhával is betekerjük, így saját gőzében puhul tovább.
A yorkshire puddinghoz egy muffinforma mélyedéseibe egy kevés olajat öntünk, és a sütőbe tesszük kb. 10 percre, hogy kellően átforrósodjon, míg elkészítjük a tésztamasszát. Ehhez a tojásokat egy keverőtálba felütjük, felverjük, hozzáadjuk a tejet, majd beleszitáljuk a lisztet, sózzuk, és alaposan összekeverjük, csomómentesre. Az így kapott palacsintatésztát egy kancsóba öntjük, mert ebből lehet a leggyorsabban és legpraktikusabban adagolni majd a forró muffinformába – és most ez a lényeg. Érdemes kinyitni az ablakot, mert füst lesz! A forró muffinformát kivesszük a sütőből, és villámgyorsan megtöltjük a formákat a tésztával 3/4-ig, majd azonnal mehetnek a 185 fokos sütőbe, ahol kb. 20–25 perc alatt megsülnek a felfuvalkodott, felfújódott tésztalabdák.
Közben a mártáshoz egy serpenyőben a zsírt felolvasztjuk, hozzáadjuk a sült szaftját is, a felaprított hagymát aranybarnára dinszteljük benne, meghintjük a liszttel, hozzáadjuk a paradicsompürét, összepirítjuk, majd hozzáadunk 4 dl-t a krumpli főzőlevéből, és a Worcester-szósszal ízesítjük. 5 percig főzzük, majd botmixerrel pépesítjük.
A húst vágódeszkán kicsomagoljuk a fóliából, felszeleteljük, tányérra porciózzuk, mellé tesszük a főtt zöldségeket, a sült krumplit és a yorkshire puddingot, majd a gravy-mártással meglocsolva tálaljuk.
Good appetite!