Igen megszerettem a kefirt. Régen mindig csak joghurtot ettem, aztán egy nap teljesen véletlenül találtam egy doboz kis kefirt a hűtőben, fogalmam sincs, hogy került oda. Hőség volt, és nyomasztó pára, lehuppantam hát a tévé elé, és belenyaltam. Apám!
Azt kell mondjam, a kefir valami isteni. Nyilván másoknak ez nem újdonság, de engem egészen megdöbbentett. Mintha apró kis buborékok ugrálnának a nyelvemen, kellemesen csíp, persze nem úgy, mint az őrölt bors, és hűs, és fehér, és pajkosan vissza-visszalottyan a kanálról a pohárba (meg a ruhámra.)
Na, azonnal lenyomoztam a kefirt, hogy van-e okom mostantól hűen ragaszkodni hozzá, vagy csak egy estés kaland lesz-e. És igen! A kefir mostantól itt lakhat velem, megtöltheti a frigót meg a hasamat, tekintve, hogy roppant jótékony minden téren. Nyomozásom során az is kiderült, mitől ízlik nekem annyira. Hát attól, hogy alkohol is van benne!!!
Mi is az a kefir?
Valójában egy sima aludttej, amit a tejbaktérium és az élesztő találkozásából született kis kefirgombák tesznek egyedivé. Hogy mitől pezseg? Hát a tejcukor erjedésekor keletkezett szén-dioxid és alkohol miatt. Na ez az a trükk, amiről a joghurtnak fogalma sincs.
Mitől hasznos a kefir?
Házilag is csinálhatunk kefirt!
Vegyünk igazi házi tejet (eredetileg kancatejből készítették, de a tehéntej is jó), és a bioboltból szerezzünk be kefirgombát. A tejet forraljuk fel, hűtsük le szoba-hőmérsékletűre, tegyük bele a gombát, és két-három napig rejtegessük sötétben, légmentesen lefedve a spájzban. Ezután szűrjük le, hűtsük be, és jó étvágyat.
A kefirgombát pedig leöblítve, 1-2 naoig vízben tárolhatjuk, de utána etetni kell újabb adag tejjel!
Vigyázat!
A jóból is megárt a sok! Ne fogyasszunk naponta 1 liternél több kefirt, mert ez nem sör! A tejsavbaktérium-tartalma árthat a bélrendszerünknek.