A tejberizst nemcsak mi szeretjük, sok helyen kedvelt egyszerű és jól variálható csemege. A török sütlak például annyira krémes, hogy emiatt szokták rizspudingnak is nevezni. Otthon is könnyen elkészíthető, mutatjuk is a receptjét.
Aki járt már Törökországban – vagy akár csak egy török étkezdében –, találkozhatott a kis cserépedényben – vagy alumínium tálkában – sült tejberizzsel. Igaz, hogy főzni és sütni is kell, sőt utána még hűteni is, de nagyon egyszerű, kellemesen vaníliás és krémes.
A török desszertek általában meglehetősen édesek a mi ízlésünknek, mint például a baklava, de a sült rizspudingra ez nem mondható el, illetve ha otthon készítjük, természetesen mi magunk állítjuk be az édességét. Aki szereti az egzotikusabb ízeket, megbolondíthatja egy kis rózsavízzel vagy narancsvirágvízzel.
Sütlac – török sült tejberizs
Hozzávalók:
Elkészítés: A rizst megmossuk, majd egy lábasba tesszük, hozzáadjuk a vizet, és elkezdjük főzni. Amikor magába szívta a vizet, 9 dl tejet hozzáöntünk, beletesszük a cukrot, a vaníliarúd kikapart magjait és magát a rudat is, egy csipet sót, és időnként megkeverve a rizs puhulásáig főzzük.
A maradék tejben elkeverjük az étkezési keményítőt és a tojássárgákat, és a tejberizshez öntjük, és még 1-2 percig főzzük.
Ezután sütésálló tálkákba merjük a tejberizst, tepsibe állítjuk, félig feltöltjük vízzel, hogy vízgőzben süljenek a pudingok, és 180 fokra előmelegített sütőben 35–40 perc alatt megsütjük.
A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, majd hűtőbe téve alaposan lehűtjük. Ízlés szerint gyümölcsökkel tálaljuk.
Ha szereted a török ízeket, ajánljuk Váncsa István különleges szakácskönyvét, a Lakoma című sorozat első darabját, ami most új kiadásban, változatlan tartalommal jelenik meg: a Mediterráneumból a görög, török, ciprusi, libanoni, egyiptomi, marokkói, tunéziai és máltai konyhákat fogja át, hatszázötven kivételesen finom recepttel. A kötet nem csupán jól használható szakácskönyv, hanem fölöttébb élvezetes olvasmány is, kevéssé ismert kulturális, gasztronómiatörténeti érdekességek szórakoztató tárháza. Lényege a teljesen egyedi, szubjektív, szellemes-míves irodalmi szöveg.