Legyen szó akár ráérős reggelizésekről, kiadós vacsorákról vagy főzelékfeltétekről, a tojás mindig jó ötlet. Főleg mivel készíthetjük lágyan is, keményen is, vagy valahol a kettő között… De meddig és hogyan főzzük a tojást, ha tökéletes végeredményre vágyunk?
Bár a tojásfőzés az egyik legegyszerűbb konyhai műveletnek tűnhet, mégis van pár hiba, amelyekbe még a leggyakorlottabbak is újból és újból belefutnak. Ezek közül az egyik leggyakoribb, hogy a már forrásban lévő vízbe pottyantjuk bele a tojásokat, pedig ehelyett érdemes a tojással együtt közepes lángon felforralni a vizet, így a tojás héja nem törik meg, és nem kell attól félnünk, hogy kifolyik a „tartalom”.
A lágytojás
Ha igazán lágy és folyós tojást készítenénk, a forrástól számított két percig főzzük őket. Arra vigyázzunk, hogy ennél előbb sose vegyük ki őket, a nem megfőtt tojás ugyanis gyomorrontáshoz, rosszabb esetben szalmonellához is vezethet…
Közepesen átfőtt tojás
Az egyik legkülönlegesebb és legízletesebb módja a tojáskészítésnek, ha pontosan 4 és fél percig főzzük őket. Egyfajta átmenet a lágy- és a keménytojás között, mivel a sárgája nem fő meg teljesen, szép élénksárga és puha marad. Egy jó saláta elképzelhetetlen nélküle, de akár önmagában is remek választás!
A keménytojás
Pontosan nyolc percre van szükség ahhoz, hogy keménytojást kapjunk, és ezt érdemes is betartani: ha ennél pár perccel tovább főzzük a tojást, a fehérje és a sárgája közötti rész bezöldül, ami nem éppen étvágygerjesztő látvány…
Hámozás
A tojásokról öntsük le a forró vizet, és hideg víz alatt hűtsük le, amíg legalább langyosak nem lesznek, csak ezután fogjunk neki a hámozásuknak. Jó tudni, hogy minél frissebb a tojás, annál nehezebb meghámozni, így tojásfőzéshez használjunk inkább régebbieket.
A legjobb tojásos receptjeinket pedig itt találjátok!