Írd be, mit keresel:

Őszi boszorkánykonyha gyógynövényekkel

Bizonyára mindenki egyetért velem abban, hogy az ősz beálltával egyre többféle képzelt és valós nyavalya tör majd ránk. Ha nem süt a nap, ráadásul esik is, azon nyomban fájni kezd a fejünk, elromlik a kedvünk, megfájdul a torkunk, bedugul az orrunk... 

Cookta - 2016.09.20.
Őszi boszorkánykonyha gyógynövényekkel

De nem kell azonnal a patikába rohanni és mindenféle kemikáliával tömni magunkat, ha van nekünk otthon szépen berendezett boszikonyhánk teafüvekből és gyógynövényekből, melyekből gőzölgő gyógyteát és bájitalt készíthetünk.

Jaj, mennyi tea!

Kezdjük azzal, hogy bármilyen tea, ha szépen van tálalva, máris javítja a közérzetet és a kedélyt. Az illatos, arany nedű egy kis citromszeletkével, szintén aranylón csorgó mézzel cuki vagy elegáns csészében már látványnak is élmény, nemhogy a fotelba kuporodva kéjesen kortyolgatva. De mit is kell tudnunk róluk?
– Tudjuk, hogy a fekete teák erősen vitalizálók, így azokat ne fogyasszuk este 6 után.
– A zöld teák is frissítő hatásúak, de korántsem olyan agresszíven, mint a feketék. 
– A gyümölcsteák viszont bármikor és bármilyen mennyiségben ihatók. 
– Az aromás fekete teák, például a marcipános, mennyeiek egy kis tejjel vagy tejszínnel megbolondítva.

De mi most gyógyteát fogunk főzni!

Ha úgy érezzük, elkezdett bujkálni bennünk valami, és már nem használ a fahéjas almatea illata, legjobb, ha célirányos teát főzünk. Ehhez viszont tudnunk kell, melyik gyógynövény milyen hatású. És azt sem árt tudni, hogy az adott növénynek melyik részét kell felhasználni. A gyógyteák akár a virágzatból, a levélből vagy a magvakból is készíthetők.

Forrás:
iStock

Csüngő gyógynövénykert

Természetesen beszerezhetjük a gyógyteánkat a bioboltból vagy drogériából is, de magunk is száríthatunk otthon szép kis csokrokat. A régi falusi konyhákban gyakran lehetett látni, ahogy a tetőgerendáról fejjel lefelé lógtak a különböző virágcsokrok, és milyen isteni aromát árasztottak! Ilyen lefele lógatást mi is csinálhatunk, ha van honnan lógatni, és kedvünk is van hozzá. Lógatni amúgy csak addig kell, míg a növény ki nem szárad. Ha papírzacskót húzunk rá, attól sem kell félni, hogy a fejünkre potyog a megszáradt növényalkatrész. Ha szépen kiszáradt a csokrunk, az adott növény adott részét összetörjük, és üvegbe vagy papírzacskóba zárjuk. A tél folyamán biztosan nem veszíti el a hatóanyag-tartalmát. A teánkhoz általában csészénként (2 deciliter) 2 teáskanálnyi szükséges majd belőlük.  

Hasfájás ellen: édeskömény

A kismamák jól ismerik, mert a babának is szoktuk adni, ha hasfájós, sőt, ha szoptatós anya issza, az is segít a babának hascsikarás ellen, ugyanakkor serkenti a tejelválasztást. Az édeskömény általában is segíti az emésztést, enyhíti az émelygést, a teltségérzetet és a puffadást. Segít, hogy görcsök nélkül és hamar megjöjjön a menstruáció, így terhesek ne igyák, csak szoptatós kismamák! 

Csalántea allergiásoknak

A csalánról azt tartják, hogy vértisztító, de emellett sok vitamint és vasat tartalmaz. Serkentő hatású, megszünteti az allergiás tüneteket. Külsőleg is hatékony, például hajmosás végén a hajat leöblítve ezzel a főzettel fényes, selymes, egészséges lesz.

Vízhajtó gyermekláncfű, vagyis pitypang

Csak a levelét használjuk fel a teánkhoz, ha úgy érezzük, kicsit felgyűlt bennünk a víz, és nem jön le az ujjunkról a gyűrű. 

Stressz és nátha ellen hársfatea

Nyugtató hatású, jót tesz a stressztől fájós fejnek, és segít elaludni. De köztudott, hogy a meghűléses betegeknek is igen hasznos. És nagyon finom!

Forrás:
iStock

Kakukkfű a fertőzés ellen

Gyulladásos betegségeknél ne feledkezzünk meg róla. Akár a fülünk, torkunk, ínyünk gyullad be, a kakukkfűtea fertőtlenít, és segíti a gyulladás megszűnését. Borogatni is szabad vele! Egyébként kiváló hangulatjavító is, nem mellesleg isteni!  

Kamilla a szorongás ellen

Megnyugtatja a gyomrot, felfrissíti a fáradt szemet (ha borogatáshoz használjuk), nyugtatja az idegeket és oldja a szorongást. 

Forrás:
iStock

Rozmaring álmosság ellen

És ha már kellően lenyugodtunk, feloldódtunk és jól kialudtuk magunkat a sokféle teánktól, frissüljünk fel egy kis rozmaringfőzettel! Élénkít, frissít, energetizál! Fejfájósok rendszeresen is ihatják.

És a csodás csipkebogyót se felejtsük el! >>

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.