Ha tiszteljük az ételt, akkor nem bírjuk a pazarlást, és egy szelet kidobott kenyér is vétek. Mentsük meg inkább, hiszen annyi módon felhasználható a ránk maradt kenyér!
Az első és legfontosabb szabály, hogy ne vegyünk belőle túl sokat. Ha tudjuk, hogy nem fogjuk megenni egyszerre a nagyobb mennyiséget, válasszunk inkább kiflit vagy zsömlét, esetleg szeletelt kenyeret – ami valamivel tovább friss marad –, főleg, ha hűtőben tároljuk. Ha mégis túl soknak bizonyulna, akkor pedig le is fagyasztható, pirítóban utána könnyen felfrissíthető.
Ha túl késő, és mégis megmaradt belőle valamennyi – másnapra vagy harmadnapra –, készíthetünk belőle olyan fogásokat, amikhez kifejezetten szikkadt kenyér kell. Ha már nem megfelelő az állaga, készíthetünk belőle tölteléket húsokhoz, vagy használhatjuk fasírtokhoz, zöldségfasírtokhoz, de egy bundás kenyér is kiváló vacsorára, reggelire vagy főzelékhez feltétnek, ahogy a pirított kenyérkocka – vagyis a kruton – levesbe, salátába is remek.
Édes vagy sós felfújtakhoz is kiválóak ezek a „maradékok”, amiket sajttal, baconnel, tojással és zöldségfélékkel is felturbózhatunk, az édes változatokhoz pedig a túró, a mák, a dió és a lekvár is tökéletes választás.
Levesbe vele!
Szintén tuti siker, ha levesekhez használjuk a szikkadt kenyeret. Ezt többféleképpen is tehetjük. A krutont – pirított kenyérkockát – például nagyon egyszerű elkészíteni, levesek mellé tökéletes választás, és viszonylag sokáig eláll.
Ha sajtos vagy fokhagymás pirítós készül a szikkadt kenyérből, feldobhatjuk a legegyszerűbb krémleveseket is, vagy akár a hagymalevest. Ez nemcsak a kiadóssága miatt célszerű, hanem mert sokkal izgalmasabb lesz a fogás a különböző állagok váltakozásával. Krémes leves és roppanós pirítós, kell ennél több?
További tippek, trükkök tudnivalók >>
Receptötletek szikkadt kenyérrel:
Fokhagymakrémleves pirított kenyérkockával >>