Rántott halon általában a pontypatkót értjük – illetve a gyerekek a rántott halrudacskát. Mi a harcsát jobban szeretjük, finomabb a húsa, és biztos, hogy nem zsíros – ahogy az a pontynál gyakran előfordul. Halrudacskát is készíthetünk belőle, ha filét vásárolunk.
Mindent szeretünk, ami rántott, bundás, panírozott, rántani viszont nem sokan szeretnek. Nem is beszélve az olajban való sütésről, amitől a konyha, rosszabb esetben az egész lakás olajszagban úszik. A halnál az a jó, hogy gyorsan megsül, a harcsának ráadásul nem olyan intenzív az „illata”, mint más halaknak. A harcsa ragadozó hal, így harcol, vadászik, ennek köszönhetően a húsa sosem zsíros. A klasszikus harcsa mellett afrikai harcsát is használhatunk: bár a neve afrikai, nem onnan exportáljuk, ez a fajta neve csupán, és itthon is tenyésztik. Olcsóbb, és nagyon finom a húsa, nyugodtan választhatjuk, ha nincs a családban olyan megszállott horgász, aki ellátna minket igazi szabadvízi harcsa húsával.
A hagyományos liszt-tojás-zsemlemorzsa bundát variálhatjuk is. Leginkább a zsemlemorzsa gazdagítása, kiváltása rejthet jó lehetőségeket erre: mutatós és finom, ha szezámmagot keverünk a prézlihez, reszelt parmezánnal is dúsíthatjuk, így aromás, sajtos bundát kapunk, de aki ropogósan szereti a rántott fogásokat, összemorzsolt corn flakesre is cserélheti a zsemlemorzsát.
A rántott ételekhez nagyon jól illenek a majonézes vagy tejfölös saláták. Gyakorlatilag bármilyen párolt, főtt zöldséget használhatunk ehhez, akár vegyesen is, mint a franciasalátánál, de a brokkolitól a krumplin át a kukoricáig szinte bármi kerülhet a salátába. Ha szeretjük, egy kis aprított lila hagyma vagy snidling, esetleg kapribogyó is mehet bele.
Rántott harcsa majonézes kukoricasalátával
Hozzávalók:
A kukoricasalátához:
Elkészítés: A salátához a kukoricát lobogó, sós vízben megfőzzük, majd leszűrjük, és hagyjuk kihűlni. Ez idő alatt összekeverjük a tejfölt a majonézzel, a mustárral, a cukorral, citromlével kiegyenlítjük az ízeket, végül ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
Az így kapott öntettel alaposan összekeverjük a lecsöpögtetett, kihűlt kukoricát, opcionálisan aprított lila hagymát is adhatunk a salátához. A hűtőbe tesszük, míg elkészítjük a rántott halat, hogy az ízek összeérjenek.
A harcsafilét kétujjnyi csíkokra vágjuk, besózzuk, majd 3 tálban előkészítjük a panírozáshoz való alapanyagokat: a lisztet, a pici sóval és borssal, villával felvert tojást és a zsemlemorzsát. Liszt-tojás-zsemlemorzsa sorrendben bepanírozzuk a haldarabokat.
Bő, forró olajban aranybarnára sütjük. Konyhai törlőkendőre szedjük, és lecsöpögtetjük róla a felesleges zsiradékot.
A bundás harcsafilét a kukoricasalátával tálaljuk, citromot is kínálhatunk mellé a hal ízesítéséhez.