A téli reggelik kedvence, a citrusok legizgalmasabbja a grépfrút, mert nemcsak savanykás, hanem édes is és kellemesen kesernyés: mindehhez a citrusfélék között – bár nehéz rangsorolni – a legegészségesebb is.
Az összes gyümölcs között a grépfrút tartalmazza a legtöbb C-vitamint: egyetlen gyümölcsben benne van a teljes napi ajánlott bevitel. A C-vitamin erős gyulladásgátló hatású antioxidáns, jótékonyan hat a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen, de javítja a hangulatot, a memóriát és a koncentrációt is. Ráadásul bioflavonoidokban is gazdag, amelyek támogatják a C-vitamin hatását.
A grépfrút lehet fehér – vagyis sárgás –, rózsaszín és vörös húsú is, a szín a fajtának köszönhető, és semmi köze a gyümölcs érettségéhez vagy édességéhez. Nagyon alacsony a szénhidrát- és zsírtartalma, miközben rendkívül magas a rost- és víztartalma, így diétába is tökéletesen beilleszthető.
Aki nem kedveli a keserűségét, facsarja ki a levét, mert a keserű a fehér részekből származik, a hártyákból és a héj alatti puha, szivacsos bőrből, vagy kicsit pepecselősen hámozza ki a gerezdeket a fehér hártyákból. A leve keverhető narancslével, ha az enyhébb ízeket kedveljük, de érdemes rendszeresen fogyasztani nemcsak narancsot, de grépfrútot is a téli szezonban.
Nagyon finom reggelire félbevágva, a hártyák közül kikanalazva a húst, de ebédre, vacsorára is zseniális salátába téve – például füstölt lazaccal és avokádóval, egy kellemes vinaigrette-öntettel.
A grépfrútmag külön fejezetet érdemel: mondjuk ezt nem tudjuk olyan mennyiségben a konyhában előállítani, hogy tényleg gyógyszer legyen, de természetes antibiotikumként működik, elsősorban légúti fertőzések ellen hatékony, a száj, a haj és a bőr kezelésénél nyújthat nagy segítséget a grépfrútmagkivonat.
Egyik kedvenc szakácsunk minden nap megeszik egy grépfrútot: bár az étlapon nincs grépfrútos fogás, az étterem annyi napra rendel grépfrútot, amennyin a séf dolgozik. Betegség miatt még nem hiányzott!