Szállodák, kávéházak, elegánsabb reggelizőhelyek elmaradhatatlan fogása az egg Benedict, különlegesen finom, és ma már több változatban is készítik. Otthon sem ördöngösség nekilátni, de fontos az időzítés, hogy minden alkotórésze egyszerre készüljön el. Azt ígérhetjük, hogy egy ráérős hétvégi vagy ünnepi reggelen az egyik legfinomabb dolog, amivel indíthatjuk a napot!
Egg Benedicttel találkozhatunk magyarítva Benedek tojásként, de ez egy téves fordítás, vagyis ferdítés, mert ihletője egy bizonyos Lemuel Benedict hajdani nyugalmazott bróker, akinek bizony a vezetékneve Benedict. A legenda szerint a Wall Street-i visszavonult pénzember erős másnapossággal tért be egy 1894-es napon a híres Waldorf Astoria Hotelbe, és tünetei enyhítésére vajas pirítóst kért, buggyantott tojást, sült szalonnát és hollandi szószt. Oscar Tschirkynek, a szálloda legendás főpincérének annyira megtetszett, hogy étlapra vette a különös kombinációt – a bacont sonkára, a pirítóst úgynevezett english muffinra cserélve.
Az egg Benedictnek – vagy ha tetszik, Benedict-tojásnak – akkora sikere volt a vendégek körében, hogy sorra vették át a szállodák és az éttermek, illesztették be nemcsak a reggeli kínálatba, de a hétvégi brunchokba is, különféle változatokban. Ma leggyakrabban sonka, füstölt lazac, vegetáriánus változatnál párolt spenót vagy avokádó kerül bele a péksüteményen, a buggyantott tojáson és a krémes hollandi mártáson kívül.
Az english muffin – vagyis angol muffin – egy serpenyőben sült kelt tésztalabda, ezzel tényleg csak nagyon elszántak készítik, tökéletes hozzá pirított kenyér, zsemle, bagett vagy ciabatta is. A hollandi mártás már kényesebb dolog: ezt nem érdemes kész szósszal, esetleg majonézzel pótolni, mert ezzel az igazi, és csakis frissen, melegen tökéletes. A hollandi mártás alapja vaj és tojás, amit gőz fölött keverünk simára, majd kis citromlével, sóval, borssal ízesítjük. Nehézsége, hogy folyamatosan kell keverni, valamint ügyelni arra, hogy ne legyen túl nagy a hő, mert akkor összeugorhat a tojás. Nagyon finom párolt zöldségekhez, halakhoz is, és neve ellenére nem holland, hanem a négy francia alapmártás egyike.
A buggyanott – vagy elegánsabban posírozott – tojás készítésében is van kihívás: először is trükközni kell, hogy szépen egyben maradjon, másrészt egy-két pillanat alatt változik a tojás állaga, és ha túlfő, akkor már nem olyan finom és mutatós, mint amikor belül még folyik, kívül rezeg. Érdemes gyakorolni, mert a buggyantott tojás salátával, levesben, főzelékfeltétként is remek!
Egg Benedict
Hozzávalók:
A hollandi mártáshoz:
Elkészítés: A hollandi mártáshoz a vajat felolvasztjuk, félretesszük. Egy lábasba vizet öntünk, ráteszünk egy üvegtálat – ez azért fontos, hogy lássuk majd a vizet, illetve a gőzt alatta. Még hidegen beletesszük a 3 tojássárgát és 1 dl vizet, kézi habverővel alaposan elkeverjük, sózzuk, elkezdjük melegíteni a vizet, és laza mozdulatokkal elkezdjük felverni a tojást. Amikor a víz elkezd forrni, hozzáadjuk a citromlevet, folyamatosan keverjük, gyenge tűz felett, hogy ki ne csapódjon a tojás. Amikor könnyű és habos, lassan, kevergetés közben hozzáadjuk az olvasztott, de már nem forró vajat, tovább verjük 1-2 percig, majd fűszerezzük egy kis fehér borssal, levesszük a tűzről.
A buggyantott tojáshoz egy lábasban vizet forralunk, 2 evőkanál ecettel és egy csipet sóval ízesítjük, megvárjuk, míg felforr. Közben a kenyérszeleteket megpirítjuk. A tojásokat egyenként merőkanálba ütjük, és a takarékra vett gyöngyöző ecetes vízbe merítjük, néhány másodpercig várunk, hogy picit magkapja a külsejét a meleg, majd beleengedjük az edénybe, és jöhet a következő tojás. Pontosan 2 percig főzzük, majd szűrőkanállal kiemeljük, lecsepegtetjük.
A pirítósokat tányérra tesszük, mindegyikre sonkát vagy füstölt lazacot teszünk, 1-1 buggyantott tojást, majd mehet rá a meleg hollandi mártás. Zöldfűszerrel meghintve tálaljuk.