Siena klasszikus és emblematikus aprósüteménye a ricciarelli, ami a ma oly népszerű nagyon csokis pöfeteg süti elődje. Eredetileg nem csokis, hanem mandulás és hófehér, de a csoki idővel győzött az eredeti recept fölött. Nem biztos, hogy hátrányára...
Toszkána a mandulás desszertek kedvelőinek fellegvára: innen származik a cantuccini, a marcipán és a ricciarelli, ami ma már sokszor nem is tartalmaz mandulát, pedig nem érdemes elhagyni belőle. A marcipán a legmandulásabb édesség, az eredeti recept szerint ennek a fele őrölt mandula, a másik fele porcukor, a kettőből úgy lesz massza, hogy a dolgos és szorgos kezek melegétől az összedolgozás során a mandulából kiolvad az olaj, ami felveszi a finomra őrölt cukrot. Ma már az 1:1 arányú marcipán nagyon ritka, elképesztően drága lenne…
Mindenesetre a marcipánnak köszönhetjük az édes pöfeteg sütit is. Nem mindenkinek tellett ugyanis erre az ínyenc édességre, különösképp nem a kandírozott gyümölcsökkel gazdagított marcipántortára, Toszkána karácsonyi tortájára. Leleményes háziasszonyok viszont kevesebb mandulával is tudtak nagyon finom desszertet készíteni az ünnepekre – így született meg ez az ellenállhatatlan falatnyi finomság.
A ricciarelli eredetileg őrölt mandula, méz, liszt és tojásfehérje keverékéből készült, majd csokoládéval és kakaóval gazdagították, de Sienában most is a fehér változat kedveltebb, így ma már fehércsokival készül. Isteni finom, kívül ropog, belül puha, és érdemes egy kis fűszerrel is megbolondítani. Mi most citromhéjat reszeltünk bele, de kardamommal, mézeskalács fűszerkeverékkel, egy kis rózsaborssal is nagyon finom!
Fehércsokis pöfeteg (ricciarelli fehércsokival)
Hozzávalók:
Elkészítés: A csokoládét egy tálba kockázzuk, és gőzfürdő fölött elkezdjük olvasztani, hozzáadjuk a vajat és a vaníliás cukrot is, belereszeljük a citrom héját, és folyamatosan kevergetjük, amíg homogén krémet kapunk.
A tűzről levéve picit hűlni hagyjuk, majd a tojásokat is hozzáadjuk, alaposan elkeverjük. A lisztet, a sütőport és a darált mandulát összekeverjük, majd a csokis keverékhez adjuk, alaposan elkeverjük, és legalább 1, de inkább 2 órára hűtőbe tesszük. A pihentetéstől lesz majd szép repedezett.
A pihentetett tésztából dióny darabokat szakítunk, gombóccá formázuk, meghempergetjük porcukorban, majd sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk egymástól kissé távolabb, mert kicsit elterülnek sülés közben. A tetejükre 1-1 szem mandulát vagy aszalt meggyet, áfonyát tehetünk.
180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, 10–15 perc alatt megsütjük.
Ha kihűlt, jól záródó dobozba zárva sokáig friss és finom marad.