A beigli, bejgli és bájgli néven ismert sütemény a 19. század második felében vált ismertté a Monarchia konyháiban, és azonnal a karácsonyi ünnepkör kedvence lett.
Elsősorban a gazdag diós és mákos töltelék miatt vált a karácsony kultikus desszertjévé, mivel mind a diónak, mind a máknak mágikus erőt tulajdonítottak. A mák a termékenység és a bőség szimbóluma, míg a dió az egészséget és a jólétet jelképezi – ez pedig tökéletesen kapcsolódik az év végi ünnepkörhöz.
A tészta
A bejgli tésztája egy élesztős omlós tészta, amiben a liszt, a tojás, a cukor, az élesztő és a tej mellett általában szerepel egy kevés tejföl és vaj, amelyek a nyújtáskor a rugalmasságot, fogyasztáskor pedig az omlósságot biztosítják. Receptje válogatja, hogy az élesztőt elég a lisztbe morzsolni vagy fel kell futtatni langyos tejben – itt nem igazi kelt tésztáról van szó, csak egy kis levegősséget, könnyedséget kell biztosítania az élesztőnek – így mindkét megoldás alkalmazható. Az összeállított tésztát érdemes néhány órát, de akár egy egész éjszakát is pihentetni hűvös helyen.
A töltelék
Klasszikusan diós és mákos töltelékkel készül a bejgli, amit gyakran ízesítenek citrom vagy narancs reszelt héjával, mazsolával, esetleg egy kevés rummal vagy vaníliával. Vannak, akik cukor helyett mézet használnak – vagy manapság egyre többen xilittel, agávésziruppal édesítik a tölteléket. Kerülhet bele egy kevés lekvár is, van, aki párolt almával lazítja mindkét tölteléket, megint mások kandírozott narancshéjjal, citromhéjjal, aszalt áfonyával gazdagítják az ünnepi tekercsek töltelékét.
Ma már rengeteg változattal találkozunk: a diós és mákos töltelék mellett népszerű a gesztenyés, a marcipános, a szilvás, a mogyorókrémes (nutellás), a túrós, sőt a kókuszos bejgli is.
Fontos tudnivaló, hogy a jó bejglinél a tészta és a töltelék aránya megegyezik, vagyis súlyra ugyanannyi legyen a tészta, mint a töltelék.
Márványozás
Az igazi bejgliről elmondható, hogy a tésztarudak felülete márványos mintázatú sütés után, amit nem is olyan bonyolult elérni, mint sokan hiszik. Ehhez csak annyit kell tennünk, hogy a rudakat 1 tojás és 1 tojássárga keverékével lekenjük, majd 15-20 percet pihenni hagyjuk, ezalatt a tészta kel, a tojás pedig kissé megszárad. Újra átkenjük, és mehet a sütőbe – szép márványosra sül.
A sütés titkai
Ahhoz, hogy ne repedjen meg a bejglink, mindenképpen szurkáljuk meg sütés előtt villával vagy hústűvel, hogy sülés közben a gőzök eltávozhassanak, és ne repesszék meg a tésztát. Figyeljünk arra, hogy ne tegyük túl forró sütőbe, mert a belső rétegeknek is át kell sülniük, és nem szerencsés, ha túlságosan megpirul közben a bejglink. Érdemes légkeverést is bevetni, hogy mindenhol egyenletes legyen a sütő hőmérséklete.
Diós és mákos bejgli receptje lépésről lépésre, fázisfotókkal >>
Ez is érdekelhet: Karácsonyról álmodók
Régi és mai magyar írók a szeretet ünnepéről
Tizenhárom hang – tizenhárom elbeszélő mesél azokról az ünnepi pillanatokról, amikor a fenyőfa mellett megszólal a csengettyű, és a gyertyalángnál minden más színben játszik, az álmok pedig valóra válnak, ha igazán hiszünk bennük. Ám nem mindig csak a szépek – olykor a lidérces álmok is.
E sokszínű mozaikban a 20. és a 21. századi magyar irodalom legnagyobb álmodóinak karácsonyi történeteit olvashatjuk: Benedek Elek, Bródy Sándor, Csáth Géza, Gárdonyi Géza, Jókai Mór, Kosztolányi Dezső, Krúdy Gyula, Mikszáth Kálmán, Móra Ferenc, valamint Garaczi László, Grecsó Krisztián, Háy János és Lackfi János műveit.