A tatárbifsztek vagy beefsteak erősen megosztó étel, még a húsimádók sem feltétlenül rajonganak a nyers hús fogyasztásáért, pedig ha betartunk néhány alapszabályt, isteni előétel, amit vétek kihagyni!
A világ számos országában nagy hagyománya van a nyers hús fogyasztásának a történelmi időkből, de a tatárbifszteknek köszönhetően mára már az egész világon elterjedt, és leginkább az elegáns előételek és partifogások kínálatát gazdagítja. Nevét a hódító népcsoportról kapta, a legenda szerint nem álltak meg főzőcskézni, hanem menet közben fogyasztották a tápláló nyers húst.
A tatárbifszteknek rengeteg változata létezik, sokféle módon fűszerezik, ízesítik, egészen extrém variációk is léteznek, de ne feledjük: a lényege mégiscsak a hús íze, amit legfeljebb kiemelünk az ízesítőkkel, de semmiképpen nem szabad elnyomni! A klasszikus tatár alapja marhabélszín, ízesítéséhez dijoni mustár, tojássárga – vannak, akik a fürjtojásra esküsznek –, apróra vágott hagyma és kapribogyó kerül hozzá, de van, aki tesz bele egy kevés konyakot, Worcestershire-szószt, savanyú uborkát vagy olajbogyót, pici fokhagymát, pár csepp citromlevet, Tabasco-szószt, a magyar változatokban gyakran egy kis pirospaprika is helyet kap, de van, aki ketchupot is tesz bele, no, erről mindenkit lebeszélnénk, mert feleslegesen nyomja el a hús ízét, és vajnak sincs helyen a jó tatárban. De végtére is nincsenek fix szabályok, mindenki úgy fűszerezze, ahogy neki a legjobban ízlik!
Amire mindenképpen figyeljünk:
Tatárbifsztek
Hozzávalók:
Elkészítés: A húst lehártyázzuk, majd egy éles késsel apróra vágjuk vagy elkaparjuk, hozzáadjuk a mustárt, a finomra vágott hagymát és kapribogyót, a Worcestershire-szószt és a tojássárgát, majd borsot őrölünk hozzá és kicsit megsózzuk, összekeverjük, megkóstoljuk, ha szükséges, még ízesítünk rajta. Akkor a legfinomabb, ha 10–15 percet áll és szoba-hőmérsékletű, vagyis ne tegyük be a hűtőbe!
Ízlés szerint pirítóssal vagy épp friss kenyérrel tálaljuk.