Még fel sem ocsúdtunk az ünnepekből, máris itt a leghosszabb ünnepi szezon, a farsang, és vele együtt az ellenállhatatlan fánk is! A kelt szalagos fánk ilyenkor a legkelendőbb, pedig van nekünk csörögénk is, ami sokkal egyszerűbb és gyorsabb, de legalább olyan finom!
A csörögefánk, forgácsfánk vagy herőce néven is ismert finomság azoknak a kedvence, akik szeretik a ropogósabb édességeket. A csöröge ugyanúgy olajban sül, mint a kelt tésztából készülő szalagos fánk, csakhogy ebben nincs se élesztő, se sütőpor, nem kell attól tartani, hogy nem kel meg kellően. Ha néhány alapszabályt betartunk, akkor nagyon finom, könnyű, belül puha, kívül ropogós forgácsfánkot süthetünk.
A vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig, vagyis a húsvét előtti negyvenedik napig, a húshagyókeddet követő hamvazószerdáig tartó farsangi időszak ugyancsak hosszú, így érdemes minél többféle fánkot sütni – mindannyiunk örömére. A szalagos fánk mellett érdemes kipróbálni a gyors túrófánkot, a spanyolok kedvencét, a churrost, ami nálunk egyes régiókban tolófánkként ismert, de az almafánk és az égetett tésztával készülő egérke is bekerülhet a repertoárba. És persze kihagyhatatlan a csöröge is, az egyik legegyszerűbb fánkféle!
A forgácsfánk vagy csöröge egy kis odafigyeléssel szinte elronthatatlan, kiadós és gyors! Egy kis trükkel nem szívja magába az olajat, és a végeredmény egy aranybarnára sült, kívül ropogós, belül puha, porcukorba burkolt sütemény, ami a legfinomabb lekvárba mártogatva.
Mitől lesz tökéletes a csöröge?
Csörögefánk (forgácsfánk, herőce)
Hozzávalók:
Valamint:
Elkészítés: A lisztet tálba mérjük, hozzáadjuk a porcukrot, a vaníliás cukrot és egy csipet sót, alaposan összekeverjük, majd hozzáadjuk a tojássárgákat, a tejfölt, a rumot és az olvasztott, de már nem forró vajat. Alaposan összedolgozzuk, inkább lágyabb tésztát kell kapnunk. Fóliába csomagoljuk, és 15 percet hűtőben pihentetjük.
Ezután lisztezett munkafelületen a tésztát vékonyra nyújtjuk, rombuszokra vágjuk, mindegyik közepét hosszában is bemetsszük. A tészták egyik sarkát átdugjuk a hasítékon, és áthúzzuk, hogy elnyerje jellegzetes formáját.
Egy nagyobb edényben olajat melegítünk, ha jó forró, akkor a fánkokat kisebb adagokban megsütjük, ha szép piros az egyik oldala, akkor átfordítjuk. A megsült, aranybarna forgácsfánkokat szűrőkanállal alaposan lecsepegtetjük, majd konyhai papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges zsiradékot felszívja.
A fánkok megszórásához a porcukrot és a vaníliás cukrot összekeverjük, ezzel hintjük meg a csörögét, majd azon melegében lekvárral tálaljuk.