Senki se várjon pontos dekákat és alapanyagokat, mindenkire jó univerzális okosságokat, mert ilyenek nincsenek. Nem vagyunk egyformák - szerencsére -, különbözik az életmódunk, anyagcserénk, táplálkozási szokásaink, de még ízlésünk is. Viszont alapelvek, arányok igenis vannak, amelyeket érdemes követni, ha felesleges kilóktól mentesen és egészségesen szeretnénk enni, lenni!
Egészséges táplálkozás esetén az étrend megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazza a szervezetünk számára fontos tápanyagokat, vagyis a fehérjéket, a zsírokat, a szénhidrátokat, a vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Fontos, hogy nemcsak az étel minősége, de a mennyisége is számít, van olyan ételféle, amiből kevesebbre, másból többre van szüksége a szervezetünknek, és az sem mindegy, hogy mikor.
Mit és milyen arányban?
Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásban a napi energiabevitelnek így kellene megoszlania:
– szénhidrátok – 55%
– fehérjék 15%
– zsírok a 30%
Ehhez azt is érdemes tudni, hogy:
A napi energiaszükségletünk rengeteg dologtól függ, a magasságunk mellett a legfontosabb tényező, hogy mennyire aktív vagy passzív életmódot élünk, vagyis ha sokat sportolunk vagy eleve fizikai jellegű munkát végzünk, akkor nyilvánvalóan több kalóriára van szüksége a szervezetnek, mégsem fog elhízni.
Mikor mennyit?
Naponta legalább ötször kell étkezni, 3-4 óránként, sosem sokat, inkább kiegyenlítve. Ennek az a lényege, az energiaellátás folyamatosan működik, nem kap energiasokkot a szervezet, a vércukorszintünk nem ingadozik, ráadásul így nem is vagyunk soha éhesek. A nagyjából egyenletes vércukorszintnek köszönhetően pedig az anyagcsere is felgyorsul, mert a szervezetünk nem érzi a szükségét, hogy tartalékolnia kell.
A nap kötelezően reggelivel indul, ez adja meg a lendületet egész napra, ráadásul ilyenkor lehet és érdemes több szénhidrátot fogyasztani, ha energikusan és egészségesen szeretnénk élni. Ideális a zabkása, de akár szendvicsféle is, gyümölcs és sok folyadék.
Az ételeket érdemes úgy elosztani, hogy a nap végéhez közeledve csökkenjen az ételek zsír- és szénhidráttartalma, hogy a szervezet könnyedén fel tudja dolgozni az energiát. Edzés, sportolás után érdemes pótolni az energiát – az egyenletes vércukorszint tartásáért…
Sokan esküsznek arra, hogy este 6-7 után már nem szabad enni – ez téves. Sokkal inkább az igaz, hogy lefekvés előtt 3-4 órával szabad utoljára enni, mert így lefekvésig könnyedén elégeti a szervezet a bevitt – már amúgy is kevesebb – energiát.