Írd be, mit keresel:

A legjobb házi kenyér – gyönyörű, ropogós, foszlós, teljes kiőrlésű

Tény és való, hogy a kenyeret az elmúlt pár évtizedben nagyon meggyalázták, hihetetlenül pocsék kínálattal találkozunk a leggyakrabban, így sokan kenyérmentes életmódra rendezkednek be, különösen az egészségesebb irányok követői. De amióta egy kenyeres tanfolyamon voltam, újra beleszerettem, és szerintem mesés alapanyag, azóta gyakorlatilag naponta sütöm.

Cookta - 2018.03.25.
A legjobb házi kenyér – gyönyörű, ropogós, foszlós, teljes kiőrlésű

A jó kenyér nem egy ripsz-ropsz dolog, de sokkal egyszerűbb, mint amennyi misztika van körülötte. Igazi munka kevés van vele, de időnként rá kell nézni, vagyis folyamatosan, de olyan finom a végeredmény, hogy ha megendedi az életmódunk, akkor érdemes otthon készteni, mert sokkal finomabb, mint bármelyik változat, mint amit boltban veszünk.

Az alap a kovász, ami egyszerűen liszt és víz keveréke, ami szobahőmérsékleten erjedésnek indul, és ha naponta adunk hozzá egy kis lisztet és vizet, vagyis etetjük, nevelgetjük, akkor nagyon hatékony kovász lesz belőle, amiből folyamatosan süthetjük a kenyereket.

Forrás:
Színek és virágok

Így készül a kovász:

  • 2 evőkanál lisztet és 2 evőkanál rozslisztet 1 dl langyos vízzel összekeverünk egy befőttes üvegben, a konyhapulton letakarva pihentetjük.
  • Másnap 1 dl langyos vizet és 1-1 evőkanál lisztet és rozslisztet hozzákeverünk, a harmadik napon megismételjük.
  • Vannak, akik 5-7 napig is érlelik így a kovászt, mielőtt felhasználnák, de már a 4. napon is érdemes kísérletezni vele, majd naponta, kétnaponta "etetni", és ízlés-szükség szerint használni belőle a kenyértésztához.

A türelem csodára képes, isteni kenyér lesz a végeredmény!

Teljes kiőrlésű kovászos kenyér

Hozzávalók:

  • 47,5 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 13 dkg liszt
  • 4,8 dl langyos víz
  • 12 dkg kovász

Elkészítés: Egy edénybe mérjük ki a liszteket és a langyos vizet. Keverjük össze, és hagyjuk 30 percig pihenni. Hozzáadjuk a sót, beledolgozzuk,majd ezután a kovászt is. Fóliával letakarjuk, 2,5 órán keresztül kelni hagyjuk. Közben 45-50 percenként meghajtogatjuk.

Forrás:
Színek és virágok

Hajtogatásnál a tészta szélét kissé meghúzzuk és visszahajtjuk a tészta tetejére. Amikor meghajtogattuk, óvatosan megfordítjuk, a fóliát visszatesszük a tálra, és tovább pihentetjük a következő hajtogatásig. Minden hajtással egyre erősebb és levegőbuborékokkal telibb lesz a tésztánk. Az utolsó hajtogatás után a tésztát lisztezett felületre borítjuk.

Finoman meghintjük liszttel, és óvatosan négyzet formára igazítjuk, de a levegőbuborékokat nem nyomkodjuk ki belőle.

Ezután megformázzuk. A tészta 4 sarkát behajtjuk, majd fentről és lentről is visszahajtjuk a közepéig. Ezután a szélét a tenyerünkkel összenyomkodjuk. Tálba tesszük, meghintjük liszttel, a megformázott tésztát fejjel lefelé belefektetjük, betakarjuk. Betesszük a hűtőbe éjszakára kelni.

Forrás:
Színek és virágok

Felforrósítjuk a sütőt 250 fokra. A kenyeret süthetjük csak simán tepsin vagy sütőkövön, vagy akár vaslábasban is, sütőtűlban, pástétomformában. Bármelyiket is választjuk, a sütővel együtt jól fel kell forrósítani.

A megkelt tésztát egyből a forró edényre fordítjuk, éles pengével bemetsszük, majd gyorsan a sütőbe toljuk. A sütési idő kb. 45-50 perc. Én végig 250 fokon sütöm. Ezután rácsra tesszük hűlni. Ilyen szép lesz… Kívül ropogód, belül könnyű és lágy!

Forrás:
Színek és virágok

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.