A konyharuha, a mosogatószivacs vagy épp a törölközőnk könnyen nagyon kellemetlen szagúvá válhat, hiába mossuk rendszeresen. Folyamatosan, naponta többször használjuk őket, és a nedves konyhai és fürdőszobai közegben nem tudnak kellően kiszáradni, és bizony hamar beszagosodhatnak, amin nem segít a mosószer, viszont egyszerű konyhai alapanyagokkal időről időre elűzhetjük ezeket a szagokat, felfrissíthetjük és egyúttal fertőtleníthetjük is ezeket a használati tárgyainkat.
A konyharuha és a mosogatószivacs táptalaja a baciknak, szinte mindig nedvesek, nem nagyon van alkalmuk kiszáradni, hasonló az eset a páradús közegben használt törölközőkkel is. Annyira bele tudja enni magát a kellemetlen szag ezekbe a textilekbe és szivacsokba, hogy az ember legszívesebben megszabadulna tőlük. Nem kell, pazarolni és feleslegesen kidobálni dlgokat amúgy sem jó, ráadásul ecet és szódabikarbóna segítségével könnyedén semlegesíthetjük a szagokat, egyszersmind fertőtleníthetjük is ezeket a tárgyakat.
A metódus nagyon egyszerű: a konyharuhákat, törölközőket, törlőkendőket és szivacsokat a mosógépbe tesszük, és ahogy szoktuk, kimossuk, majd rövid, de a lehető legforróbb fokozatot választjuk a mosógépen, és 1 pohár ecetet öntve a gépben, újra átmossuk, majd ugyanezt a programot még egyszer elindítjuk, és minden nélkül, tiszta vízzel átmossuk.
Ha esetleg még mindig éreznénk kellemetlen szagot, akkor 4-5 evőkanálnyi szódabikarbónával megismételhetjük a mosást, fontos, hogy jó forró vízzel dolgozzon a gép, mert a hő is fertőtlenít! A szódabikarbónás mosás után még egy gyors, tiszta vízzel történő öblítés javasolt.
Ha lehetőségünk van, a legjobb, ha ezután szabad levegőn és napon szárítjuk meg a textíliákat és szivacsokat, erkélyen vagy kertben, ha erre nincs módunk, akkor olyan helyen, amit tudunk folyamatosan szellőztetni, hogy járjon a levegő, és aránylag gyorsan meg tudjanak száradni a felfrissített, szagtalanított, fertőtlenített dolgaink.
Fontos!
Sokan használnak különféle öblítőket mosáskor, hogy a ruhák, textíliák illatosabbak és puhábbak, még tisztább hatásúak legyenek, azonban a konyharuháknál ez nem tanácsos. Gondoljunk csak arra, amikor egy piskótatekercset vagy rétest a konyharuha segítségével tekerünk fel, vagy amikor a friss salátát, zöldfűszereket nedves konyharuhába tekerve tároljuk a hűtőben, netán görög joghurtot készítünk – ezek könnyen átveszik az illatanyagot, de mondjuk az amúgy kellemes óceán- vagy erdőillat nem igazán harmonizál ételeinkével…