A töltött káposzta szerintem az egyik legkomolyabb étel, olyan klasszikus, aminek meg kell adni a módját: rászánni az időt, nem kispórolni belőle az anyagot, viszont nagyon is meghálálja a törődést, mert elképesztően finom. Most BBQ változatban készült, ha van rá módotok, próbáljátok ki!
Amióta van BBQ sütőnk, rengeteget kísérletezek vele, és bár tudom, hogy a töltött káposzta hagyományosan nem így készül, ki kellett próbálnom benne, és meg kell mondjam, nagyon jól működik ebben a füstös változatban is. Hosszadalmas, pepecselős, odafigyelős, de családi programnak például tökéletes, és hát a pazar egytálétel, amit végül az asztalra teszünk – magáért beszél!
Most szabolcsiasan készítettem, savanyú és friss káposztát is használtam hozzá, többféle húst és szalonnát, és persze házi paradicsomlevet – a rengeteg íz pedig a hosszú és lassú főzéstől, sütéstől fantasztikusan finomra sikerült…
BBQ töltött káposzta szabolcsiasan
Hozzávalók:
A töltelékhez:
A tálba:
Elkészítés: A töltelékhez előző este a rizs kivételével az összes alapanyagot összegyúrtam, és a hűtőbe tettem.
Másnap reggel a rizst egy kevés libazsíron lepirítottam, majd felöntöttem egy kevés vízzel. Éppen hogy csak előfőztem, mivel a töltelékeket előbb szmókerben füstöltem – ha gáz vagy elektromos tűzhelyen készítitek, akkor nem kell előfőzni, csak megmosni, és hozzákeverni a húsmasszához.
Segítségem, a mama eközben szépen előfőzte a káposztaleveleket enyhén sós vízben, és elkezdte legyártani a Szabolcsban jellemző kisméretű töltelékeket, majd a grillrácsra sorakoztatta őket.
Én begyújtottam a faszenet, és rétegeket raktam a pataki tálba. Alulról felfelé haladva ebben a sorrendben kerültek az alapanyagok a cserépedénybe: kicsit átmosott savanyú káposzta, pár maradék káposztalevél, egy szelet füstölt császár, a füstölt bordák, fokhagyma, só, bors, kömény, petrezselyem, és legvégül felöntöttem 3/4 részig paradicsomlé és víz keverékével. Ez ment a legalsó szintre, ahol kb. 140-150 fokon elkezdtem rotyogtatni.
Fölé mentek a töltelékek két sorban (110-120 fok), amiket félidőben (kb. 1 óra után) megcseréltem. Ekkorra már megkapták azt a finom, jellegzetes füstös ízt (kérget), így bő 2 óra után szépen átpakoltam a pataki tálba a töltelékeket, és egy kevés savanyú káposzta és paradicsomlé pótlás után lefedve 2 órára visszakerültek a szmókerba. Az utolsó 1-1,5 órát fedő nélkül sütöttem, közben pótoltam az elpárolgott folyadékot (vizet).
A végeredmény fantasztikus lett! Érdemes kipróbálnia még annak is, aki a hagyományos savanyú káposztába töltött verziót kedveli!