Hazánkban ugyan nem terem gránátalma, nekem mégis az egyik kedvenc gyümölcsöm. A tél beköszöntével szerencsére megjelenik a piacokon és a zöldségboltok polcain, így bármikor hozzájuthatunk ehhez a vitaminokban gazdag gyümölcshöz.
Egyrészt nagyon mutatós, másrészt igen kellemes, friss íze sokféle ételt fevidíthat. Én nem csak desszertekbe és dekorációnak használom, nagyon finom például salátába is, ezt a mogyorós-gránátalmás kelbimbósalátát mindenképpen érdemes kipróbálni, akár magában, akár valamilyen húsétel köreteként.
Ha nem csak díszítésre szeretnénk használni a gránátalmát, készíthetünk belőle például egy finom szirupot, melyet kínálhatunk szárazabb sütemények mellé, vagy éppen az összegyűlt tojásfehérjéből készült mini Pavlova kiegészítője is lehet.
A Pavlova készítése roppant egyszerű, inkább csakis a szárításához (sütéséhez) van hosszabb időre szükség, így kezdő háziasszonyok is bátran hozzáfoghatnak. A ropogós habcsók a sziruppal és a habkoronával pedig egyszerűen ellenállhatatlan, nem mellesleg olyan szépséges, hogy garantáltan bezsebelhetünk vele minden elismerést.
Mini Pavlova gránátalmasziruppal és tejszínhabbal
Hozzávalók a habcsókhoz:
Elkészítés: A tojásfehérjét tegyük bele egy keverőtálba, szórjuk meg egy csipet sóval, és robotgéppel kezdjük el habbá verni. Amikor már kezd kifehéredni, állandó keverés mellett kanalanként adagoljuk hozzá a porcukrot. Addig verjük, míg majdnem teljesen kemény habot kapunk. Ekkor állandó keverés mellett először csorgassuk hozzá az ecetet, majd szórjuk bele az étkezési keményítőt. Végül keverjük még 1-2 percig, hogy jó kemény habot kapjunk.
Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, kanalazzunk rá négy nagyobb halmot a habból. Ezután csepegtessünk mindegyikre pár csepp piros ételfestéket, majd egy fogpiszkálóval kicsit keverjük bele a habcsókba.
Helyezzük be 100-120 fokra előmelegített sütőbe, és szárítsuk 50-60 percig. Ezután kapcsoljuk le a sütőt, és hagyjuk csukott ajtónál még 30 percig száradni. Én légkeverésnél 100 fokon szárítottam 50 percig.
Ezután vegyük ki a sütőből, várjunk pár percet, majd óvatosan emeljük le a sütőpapírról, helyezzük rácsra, és hűtsük ki egészen.
A gránátalmaszirup
Hozzávalók:
Elkészítés: A gránátalmamagokat szedjük ki úgy, hogy a fehér része ne maradjon rajta. Ezután pár szemet tegyünk félre a díszítéshez, a többit pedig turmixoljuk össze. Ezután egy szitán szűrjük át, kanállal egy kissé nyomkodjuk meg, mert csak a levére lesz szükségünk.
Az átszűrt gránátalmalevet öntsük bele egy serpenyőbe, majd adjuk hozzá a barna cukrot, a vaníliás cukrot és a citromlevet, majd állandó kevergetés mellett pár perc alatt főzzük szirupossá. Ezután vegyük le a tűzről, és hagyjuk kihűlni.
Az összeállítás
Közben 2 dl habtejszínt verjünk fel kemény habbá.
Tálaláskor kanalazzuk a tányérba a gránátalmaszirupot, helyezzük rá a habcsókot, majd tegyünk rá pár kanál tejszínhabot, végül szórjuk meg a félretett gránátalmamagokkal, és úgy kínáljuk.