Milyen számlákat kell beküldeni az adóhatóságnak? Mit jelentenek a Billingo oldalán lévő ikonok? Honnan lehet tudni, hogy a bizonylat adatai bekerültek a NAV-hoz?
Cikkünkben megválaszoljuk a Billingo online számlázóban megjelenő státuszokkal kapcsolatos legfontosabb kérdéseket.
Kikre vonatkozik az adatszolgáltatási kötelezettség?
Azokra a belföldi vállalkozásokra 2018. július 1-je óta, amelyek legalább 100 ezer forint áthárított áfatartalmú számlát állítanak ki belföldi adóalanyok részére. 2020. július 1-jén pedig bővült ez a kör minden olyan számlára, mely belföldi vállalkozás számára lett kiállítva.
2021. január 4-e óta, már a magánszemélyes számlákra is vonatkozik a kötelező NAV-adatszolgáltatás. Gyakorlatilag minden számlát lát a NAV. Kivételek természetesen vannak, ezek mindegyike megtalálható az Áfa tv. 45/A §-ában.
Megoldást jelent az automatizálás
Nem véletlen, hogy az adatszolgáltatási kötelezettség ismertetését követően nagy volt a riadalom, hiszen senki sem akart a plusz adminisztrációs teherrel foglalkozni. Szerencsére csak elsőre volt ijesztő, hiszen ma már mindenki tudja, hogy egy profi online számlázó programnak köszönhetően könnyedén automatizálható a folyamat.
Például az online számlázás terén népszerű Billingo minden terhet levesz ügyfelei válláról. Csupán egyszer kell elvégezni az összekötést a NAV Online Számla rendszere és az online számlázó között, utána automatikusan működik a rendszer.
Honnan lehet tudni, hogy a számlák valóban bekerültek a NAV rendszerébe?
A Billingóban a Bizonylatlista oldalon minden esetben látható a NAV Online Számla státusz. Ha nem ismernénk az ikonokat, csupán rá kell kattintani a státuszjelzésre, és megjelenik a számlabeküldés állapota.
Mit jelentenek a NAV-ikonok a Billingóban?