Írd be, mit keresel:

Mi a különbség a fehérje- és a ketodiéta között?

Belefáradt már abba, hogy olyan ruhákat dob ki a szekrényéből, amelyeket nem tud felvenni? Eddig azért tartogatta ezeket, mert azt remélte, hogy egyszer majd lefogy. Egyik diétát próbálta ki a másik után, de egyik sem vezetett a céljához. Szeretne még egy utolsó esélyt adni a fogyásának, és megpróbálni egy fehérje- vagy ketogén diétát? Nem tudja, melyiket válassza?

Cookta - 2022.05.13.
Mi a különbség a fehérje- és a ketodiéta között?

A fehérje diétát ketogén diétának is nevezik.

fehérje diéta természetesen nem újdonság a fogyókúrák területén, de egészen a közelmúltig inkább a sportolók használták. Ma már ez másképp van, és még azok is, akik nem sportolnak alkalmazni kezdik. Ha ugyanis megfelelően betartja, ez valóban hatékony és megbirkózik a lerakódott zsírokkal. Gyakran nevezik fehérje diétának, proteindiétának, ketodiétának, ketogén diétának és korábban Atkinson-diétának is.

De ha részletesebben utánanézünk, rájövünk, hogy a ketodiéta mégiscsak különbözik a fehérje diétától. Mindkettő a szénhidrátbevitel csökkentésén és a fehérjebevitel növelésén alapul, de a különbség az étrend általános összetételében van. A fehérjediéta a magas fehérjetartalmú étrenden és a csökkentett zsírbevitelre, míg a ketogén diéta a zsírbevitelen alapul.

Forrás:
Timolina / Shutterstock.com

Hogyan működik a fehérje diéta?

A fehérje diéta olyan táplálkozási mód, amelyben az étrend nagyrészt jó minőségű fehérjékből áll, a szénhidrátok rovására. Ezzel elősegíti a fogyást, védi az izomtömeget és növeli az energiát.

Mi is valójában a fehérje?

A fehérjék, más néven a proteinek, testünk alapvető építőkövei. A szervezetünk nem működik nélkülük. Támogatják az immunitás megfelelő működését, szabályozzák a hormonok aktivitását és segítenek az izomépítésben. Kizárólag a táplálékból szerezzük be, de a szervezetünk nem képes tárolni őket.

Az élelmiszerekben kétféle fehérje található, az állati és a növényi eredetű. A legjobb minőségű fehérjék főként állati eredetűek, forrásaik a hús, a tojás, a tejtermékek.

Az állati fehérjék az esszenciális aminosavak teljes spektrumát tartalmazzák, és könnyen emészthetőek. A hal szintén fehérjeforrás, amely omega-3 zsírsavakat is tartalmaz. A növényi fehérjék szinte egyáltalán nem tartalmaznak koleszterint, alacsony a telített zsírsavtartalmuk, de nehezebben emészthetőek.

Ha azt akarjuk, hogy szervezetünk minden funkcióját ellássa, szükséges mennyiségű fehérjét kell biztosítanunk a számára. És ha fogyni szeretne, érdemes elkezdeni. A fehérjében gazdag étrend jól eltelíti és elűzi az éhséget. A szervezet a fehérje magas hőhatásának köszönhetően jobban égeti a zsírt, építi az izomtömeget és formálja az izmokat.

Forrás:
tilialucida / Shutterstock.com

Mit ehetünk a fehérje diéta során?

Mind a rostban gazdag, növényi eredetű-, mind az állati eredetű fehérjéket be kell építenünk az étrendünkbe. Mely élelmiszerek engedélyezettek a fehérje diéta során?

  • Görög joghurt
  • Tojás
  • Marhahús – bármely rész (pl. hátsó comb)
  • Csirkehús
  • Lazac
  • Tejtermékek
  • Halak és a tenger gyümölcsei
  • Gyümölcs és zöldség
  • Dió és különféle magvak
  • Hüvelyesek

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.