A fordított torta eredetileg a véletlen műve, figyelmetlenségből, kapkodásból vagy szétszórtságból született, legalábbis a legenda szerint, de annyira szeniálisan finom és egyszerű, hogy igazi klasszikussá vált.
A tarte Tatin néven ismert fordított torta eredetileg almával készült, de annyira jó módszer ez a fordítva sütés, hogy ma már mindenféle gyümölccsel, sőt sós változatban édesebb zöldségekkel – hagymával, céklával, sárgarépával és mint az alábbi receptben, paradicsommal – is készül. Attól zseniális, hogy a tésztaréteg alatt sül, párolódik és karamellizálódik krémesre a töltelék, a tészta pedig nem ázik el, hanem finom roppanós marad.
A legenda szerint az Orléans-tól nem messze található Lamotte-Beuvron település fogadóját vezető testvérpárnak, Stéphanie és Caroline Tatinnek köszönhető a módszer és a rusztikus torta, miszerint egy alkalommal a nagy kapkodásban vagy szétszórtságban az egyik hölgy elfelejtett tésztát tenni a tervezett almatorta aljára, az edénybe borított az előkészített tölteléket, és helyzetmentő megoldásként a tésztát inkább a tetejére simította. A kisült süteményt pedig akkora sikert aratott, hogy étlapra kellett venni… és azóta nemcsak a francia gasztronómiát, hanem az egész világot meghódította.
A feje tetejére állított módszerrel most egy édes-sós nagyon izgalmas koktélparadicsomos pite sült, a vajas tésztába egy kevés reszelt parmezán és provece-i fűszerkeverék került, mindezt pedig balzsamecetes karamell egészíti ki. Nagyon mediterrán, nyárias, rusztikus, elkészíteni pedig egyáltalán nem bonyolult, salátával és egy pohár rozéval maga a mennyország!
Fordított paradicsomos pitetorta
Hozzávalók:
A tésztához:
A töltelékhez:
Elkészítés: A tésztához a lisztet tálba tesszük, hozzáadjuk a felkockázott vajat, és ujjbeggyel összemorzsoljuk, amíg homokos állagot kapunk. Hozzáadjuk a reszelt parmezánt és a provence-i fűszerkeveréket, sózzuk, átkeverjük, majd a tojást is hozzáadva elkezdjük összedolgozni, ha szükséges, apránként hideg vizet adunk hozzá, amíg a tészta összeáll. Gombóccá formázzuk, és 30 percre betesszük a hűtőbe.
Közben egy teflon serpenyőbe 3 evőkanál cukrot szórunk, karamellizálni kezdjük keverés nélkül, majd hozzáadjuk a balzsamecetet és a vajat, 2 percig kevergetve főzzük, majd egy sütőpapírral bélelt pitetálba vagy kapcsos tortaformába öntjük.
A koktélparadicsomokat félbevágjuk, és a karamell tetejére rakosgatjuk egészen szorosan úgy, hogy a vágott felük felfele legyen, majd sózzuk és borsozzuk.
A pihentetett tésztát sütőpapíron kinyújtjuk akkora körlappá, amekkora a sütőformánk, majd a paradicsomok tetejére borítjuk, a papírt lehúzzuk. A tésztát a szélén finoman lenyomkodjuk, majd villával megböködjük, és 180 fokos sütőbe tolva 25-30 perc alatt szép aranyszínűre sütjük.
A sütőből kivéve 5 percet pihentetjük, majd egy tálat ráfektetünk, és óvatosan átfordítjuk, majd leemeljük róla a sütőformát és a papírt. Azon melegében tálaljuk, kakukkfűvel vagy provence-i fűszerkeverékkel megszórva, salátát és esetleg egy pohár rozé bort kínálhatunk mellé, esetlegesen kecskesajtot vagy fetát morzsolhatunk rá…