Persze ez nem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik, pláne ha a high-end szegmensben gondolkodunk. Vegyünk is sorra néhány fontos tudnivalót.
Ha tényleg a multiplex mozik élményét szeretnénk biztosítani, akkor ne sztereó hangrendszerben gondolkodjunk, hanem 5.1 vagy akár 7.1-es kivitelben. Az előbbi a mélysugárzón kívül még 5, az utóbbi pedig 7 hangfalat tartalmaz.
Közülük is nagyon fontos a Stream Audiótól beszerezhető center hangsugárzó. Ez a hangfal szólaltatja meg többek között a beszédsávot a filmben, így muszáj jó minőségűnek lennie, ha minden szót szeretnénk kristálytisztán hallani. Mivel a rendszer teljesítményében jelentős szerepet játszik, ezért mindenképp érdemes egy jó nevű gyártó termékeit választani, mint amilyen például a Quadral vagy az Audio Physic.
A center hangsugárzón kívül két fronthangfal, két oldalsó surround, hátsó surround back és a mélysugárzó alkotja a házimozi-rendszert.
A megfelelő hanghatás szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy a szobán belül hol helyezkednek el a hangfalak. Az még kevés, hogy tudjuk, a centernek elöl középen, a frontnak elöl két oldalt, a sorround hangsugárzóknak oldalt és a sorround back-eknek hátul kell lenniük.
Figyelembe kell ugyanis venni a helyiség méretét, kialakítását, akusztikai jellemzőit is. Az sem mindegy, hogy a házimozi a nappaliban helyezkedik-e el, vagy van esetleg egy külön moziszobánk, amit csak filmezésre használunk.
Érdemes szakértő segítségét kérni, hisz nem egyszerű pontosan meghatározni, hogy melyik hangfalnak hol lenne az ideális helye. Valószínűleg akusztikai panelek elhelyezésére is szükség lesz majd.
Sokan abban a tévhitben élnek, hogy egy sztereó hangfalszett ugyanolyan jó filmezésre is, mint zenehallgatásra, a “sokhangfalas” házimozin pedig a zenék is szebben szólnak. Ám a valóság az, hogy ezt a két területet érdemes elkülöníteni egymástól.
Filmezni lehet ugyan sztereóban is, de közel sem lesz akkora élmény, mint egy surround hangrendszerrel, valamint a zene sem az igazi, ha házimozin hallgatjuk. Ha van rá lehetőség, érdemes két külön rendszert összeállítani, így a kedvenc dalainkat és filmjeinket is a lehető legjobb minőségben élvezhetjük.
Hiába veszünk például egy high-end center hangsugárzót, ha az erősítő, amihez csatlakozik, vagy a kettőt összekötő kábel silány minőségű, nem fogjuk tudni kihasználni az eszköz valós teljesítményét.
A rendszerünk minden eleme legyen kompatibilis egymással, és ügyeljünk arra, hogy minőségi termékeket vásároljunk.