Bár a falafel vegán és mindenmentes, még a megrögzött húsimádók is szívesen megeszik, ha kellően fűszeres és ropogós, annyira finom. Nemcsak a török és a keleti ételbárokban érdemes elcsábulnunk, otthon is könnyedén elkészíthetjük – ezzel a recepttel ráadásul a sütőben sütve.
A közel-keleti gyökerekkel bíró falafel mára már – a hummusszal és a pitával – az egész világon elterjedt és közkedvelt vegán fogás. Eredetileg a vallási böjtök idején használták húspótlásra, de az egészségtudas életmód, a vegetáriánus és vegán étrend terjedésének köszönhetően ma már sokfelé ismerik és szeretik, és elsősorban street foodként, szendvicsben találkozhatunk vele. Ennél viszont jóval több van benne: ha jól van elkészítve, akkor mártogatósok mellé, salátában, főzelékek feltétjeként is megállja a helyét.
Nagyon egyszerűen elkészíthető otthon is, főleg akkor, ha konzerv-csicseriborsót használunk – ezzel időt és nem csekély energiát is spórolunk, mivel a csicseri áztatás után is hosszú főzési időt igényel. A tévhittel ellentétben nem kell feltétlenül olajban megsütni, ha olajos kézzel formázzuk meg a golyókat, akkor sütőben is ropogósra sül, belül pedig finom puha marad. Érdemes viszont erősen fűszerezni és magokkal gazdagítani, így tényleg ellenállhatatlan falafeleket kapunk.
Hozzávalók:
Elkészítés: A csicseriborsót leszűrjük, de a levet félretesszük, egyrészt kellhet belőle egy kevés a masszához, a maradékból pedig csokihab készíthető – és ez nem vicc: recept itt!
A napraforgómagot késes robotgépbe tesszük, finomra összeaprítjuk, hozzáadjuk a leszűrt csicseriborsót, az olívaolajat, a citrom kifacsart levét és a zúzott fokhagymát, és a géppel pépesítjük, míg homogén masszát kapunk, ha szükséges, egy kis levet adunk hozzá. Keverőtálba tesszük, hozzáadjuk az összes fűszert, a szezámmagot és a chiát, ízlés szerint sózzuk, és kézzel alaposan összemancsoljuk.
A masszából 3 centis golyókat formázunk olajos kézzel, és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük.
180 fokos sütőbe tolva 30 perc alatt szép ropogósra sütjük. Melegen, hidegen, mártogatóssal, pitába vagy szendvicsbe téve, főzelék feltétjeként tálaljuk ízlés és alkalom szerint.