Tanulni sosem szégyen, különösen nem olyan profiktól, akik egész nap a konyhában ügyködnek, kellő rutinjuk és alapanyag-ismeretük van. Ha egy kanálnyi citromlével vagy vajjal jobbá tehetjük az ételt vagy maceramentessé a sütést, miért ne lesnénk el a praktikákat?
1. Könnyedebb, lazább szerkezetű és fehérebb lesz a rizs, ha főzéskor egy teáskanálnyi citromlevet adunk hozzá.
2. Tovább friss marad bármilyen zöldfűszer, ha a szárrészüket először nedves konyhai papírtörlővel, majd frissen tartó fóliával körbetekerjük, és így tesszük a hűtőbe.
3. A kellemetlen káposztaszagot megelőzhetjük főzéskor, ha egy kis darabka gyömbért adunk a fejes káposztához vagy a kelkáposztához, amit tálalás előtt egyszerűen eltávolítunk.
4. Ha egy ételhez csak fél fej hagymára van szükség, akkor úgy vágjuk félbe, hogy a gyökeres rész egyben maradjon, majd dobozba téve tegyük a hűtőbe: így tovább friss marad.
5. A karfiolt úgy tudjuk hófehéren megőrizni a főzés során, ha egy kis tejet adunk a főzővizéhez, így nem színeződik el.
6. Ha sütéskor alufóliát használunk, bosszúságot okoz, ha az az ételhez ragad. Ezt megelőzhetjük, ha egy kis hideg vajjal átkenjük a fólia felületét, vagy olajsprével megspricceljük ott, ahol érintkezhet az étellel.
7. A felesleges zsiradékot úgy tudjuk egy levesből vagy szószból a legegyszerűbben eltávolítani, ha 2-3 jégkockát dobunk bele: a zsiradék az olvadó jégkocka köré gyűlik, és egy kanállal könnyedén kiemelhetjük.
8. A fűszerek, és különösen a piros színűek, így a fűszerpaprika is, tovább megőrzik aromáikat, ha légmentesen lezárva a hűtőben tároljuk – így se nedvességet, se szagokat nem szívnak magukba, de illat- és színanyagaik is megőrződnek.
9. A sajtok kiszáradását megelőzhetjük, ha vékony vajréteget kenünk a vágott felületre, így tesszük dobozba, majd hűvös helyre.
10. Befőzéskor nélkülözhetetlen az üvegek és tetők sterilizálása: ezt a legegyszerűbben úgy végezhetjük el, ha tisztára mossuk, hagyjuk megszáradni, majd egy tepsibe tesszük, és 110 fokos sütőbe toljuk 30 percre.