Nézzük meg ennek a megoldásnak az előnyeit, hogy mi minden szól mellette!
Bár sokan főleg úgy ismerik, mint az egyik leghatékonyabb és leggazdaságosabb fűtési megoldást, egy hőszivattyú nem csak a levegő felmelegítésére alkalmas. Bár ez a legegyszerűbb hasznosítási módja, de ne feledkezzünk meg a melegvízről sem!
Otthonunkban a leggyakoribb hőleadó közeg ugyanis a víz. Akkor miért ne választanánk ennek biztosításához a leghatékonyabb és leggazdaságosabb megoldást?
Ha egy teljesen új rendszert építtetünk ki, akkor érdemes a levegő és a víz fűtéséről is ilyen módon gondoskodni. De egy hőszivattyú kiválóan tud együttműködni meglévő padlófűtéssel is. A meglévő radiátoros rendszer esetén viszont korlátozottan használhatóak, mert azokat egészen magas vízhőfokhoz tervezik. Persze vannak már alacsonyabb hőmérsékletre tervezett radiátorok is, melyek megoldást jelenthetnek ilyen esetben.
Ezek a berendezések a környezetből nyerik a hőenergiát, amit aztán a lakótérbe továbbítanak. Ehhez szükségük van egy hűtőközegre, aminek a gáz-folyadék nyomás és halmazállapot változását használja fel. A működéshez szüksége van elektromos energiára, mely általában a termelt hőenergia körülbelül negyede.
A működés közbeni állandó körforgás a következő:
Az elsődleges előnye az, hogy ez jelenleg a leggazdaságosabb megoldás a piacon. Méghozzá úgy, hogy közben a legkörnyezetbarátabb is egyben. Mivel gyakorlatilag kimeríthetetlen forrásból dolgozik, így bátran használhatjuk a téli fűtés mellett a nyári hűtéshez is.
Elfelejthetjük a drága gázvezetékek bekötését, mivel akár olyan helyen is kiválóan megoldható vele a fűtés, ahol nincs bevezetve a gáz. Ezzel egyúttal a szén-monoxid miatti mérgezések kockázatát is nullára redukáljuk. Sőt, így még kéményre sem lesz szükségünk, sem annak karbantartására.
Egy hőszivattyú nagyon alacsony karbantartási igénnyel bír, így még ezzel is pénzt tudunk spórolni. Nem beszélve a ráfordított időről. És ráadásul – ahogy említettük is – akár más fűtési rendszerekkel is kiválóan kombinálható.
A hőszivattyú egy nagyon hatékony, egyben sokoldalú megoldás a hőmérséklet szabályozására és a melegvíz előállítására. Gazdaságos és környezetbarát alternatívája az egyéb fűtési megoldásoknak.