Amikor rászánjuk magunkat az önéletrajz elkészítésére, érdemes első lépésként pontokba szedni, hogy pontosan mit is szeretnénk magunkról elmondani.
Érdemes például a korábbi, kereskedelemben szerzett tapasztalatok kiemelése, ha egy olyan pozícióra pályázunk, mint a Szombathelyállás weboldalán található kereskedelmi képviselő állás Nyugat-Magyarország területére. Vagy ha mezőgazdasági állások iránt érdeklődünk, mindenképp előnyt jelent egy aranykalászos gazda képzés elvégzése.
Az önéletrajz fő részei közé tartoznak:
Ha összegyűjtöttük a fő pontokat, nem árt összevetni őket a megpályázandó állás leírásával.
Célszerű az önéletrajzban kiemelni azokat az elemeket, amelyek fontos elvárások a pozíció tekintetében, illetve előfordulhat az is, hogy elfelejtettünk megjeleníteni egy olyan készséget, ami egyébként fontos kritérium – a példánál maradva ilyen az értékesítési tapasztalat.
A tartalmi rész elkészítését követően hozzáláthatunk a formázáshoz. Ezen a ponton még a tartalmi részeken is változtathatunk, például ha túl nagy a dokumentum terjedelme.
Az első és legfontosabb feladat a helyesírás ellenőrzése. Tipikusan olyan dologról van szó, ami talán már a könyökünkön jön ki, viszont nem lehet elégszer hangsúlyozni a jelentőségét. A HR-területekre a mai napig rengeteg hibás önéletrajz érkezik, így vegyük nagyon komolyan ezt a pontot.
Ha valamiben nem vagyunk biztosak, ellenőrizzük a szó helyesírását kéziszótárban vagy az interneten, hiszen már ott is rengeteg eszköz elérhető. A figyelmetlenségek elkerülése érdekében kérhetjük egy barát vagy családtag segítségét is az átnézésben, több szem többet lát alapon.
A helyesírás mellett fontos a megfelelő terjedelem is, hiszen gondoljunk bele, mi sem szívesen olvasgatnánk jelentkezőként 3-4 oldalas anyagokat. Törekedjünk arra, hogy csak a lényegi információkat tüntessük fel, amihez valószínűleg bőven elég lesz 1, maximum 2 oldal.
Magyarországon a legtöbb munkáltató fényképes önéletrajzot kér, így utolsó lépésként ki kell választanunk a megfelelő fotót.
Nem feltétlenül kell új képet készíteni: ha rendelkezünk az elmúlt pár évben készült, igényes fotóval, akkor nyugodtan felhasználhatjuk. Egy rossz minőségű, túl régi vagy nem odaillő kép viszont elveheti a fókuszt az egyébként tartalmilag és formailag is megfelelő önéletrajzról.
Egy tartalmilag jól felépített, megformázott fényképes önéletrajz elkészítése időigényes, azonban ha alapos munkát végeztünk, jó pár évig megfelelő alap lehet, amit később csak frissíteni kell.
Ha pedig sikerül a stílusunknak megfelelő önéletrajzot készíteni, a munkáltató ezáltal is könnyebben kialakíthat rólunk egy képet.