Január elején a legtöbben rádöbbenünk, hogy a szoknyáink és nadrágjaink decemberben valahogy alattomosan összementek, és alig bírjuk begombolni őket... Ilyenkor pedig elkezdünk fogadkozni, hogy most aztán diéta, fogyókúra, tudatosabb táplálkozás, új év és új élet kezdődik... A radikális hozzáállásról azért mi mindenkit lebeszélnénk, mert hamar elveszhet a lelkesedés és kudarcba fulladhat az akciónk, de néhány apró dologgal már sokat segíthetünk, hogy megszabaduljunk a felszaladt kilóktól.
Tény és való, hogy az év végi lakmározások bővelkednek szénhidrátokban és zsírokban, nem is említve az alkoholt, ezek együttesen pedig megterhelik a szervezetünket, ha pedig rendesen elszaladt velünk a ló, akkor fel is borulhat az anyagcsere megfelelő működése. Érdemes rászánnunk a januárt, hogy pár apróságot rutinná tegyünk a mindennapokban, nem áldozatokkal, hanem egy kis figyelemmel és fegyelemmel, leolvadjanak a fölös kilók, helyreálljon az emésztésünk, és az új évnek lendületesen és vitaminokkal feltöltődve indulhassunk neki.
Bár télen inkább a meleg ételeket kívánjuk, érdemes törekedni arra, hogy minél több nyers zöldség és gyümölcs kerüljön a tányérunkra, ezek rostokban és vitaminokban gazdagok, kevés a kalóriatartalmuk, nagyon kedvezően hatnak az anyagcserére, laktatnak, egészségesek, és feltöltenek vitaminokkal. És mielőtt jönnének a kifogások, hogy ilyenkor drága és nincs is, felhívjuk a figyelmet, hogy de… Sárgarépa, cékla, zeller, káposzta, savanyú káposzta, fekete retek vagy jégcsapretek, alma, körte is frissen kapható, de ma már hazai friss salátakeveréket is találunk mindenhol, fogyasztásra készen előkészítve. Ezekből sokféle kombináció készíthető salátának, turmixnak pedig fagyasztott gyümölcsöket, banánt és más déligyümölcsöt is használhatunk. Törekedjünk arra, hogy amit megeszünk, annak 1/3 része nyers legyen. Nagyon jótékony, pár nap alatt érezhető a hatása!
A fehérje is nagyon fontos a szervezetnek, legjobb a soványabb fajtákat választani, de ebből is találunk pénztárcabarát kínálatot, ha kicsit tudatosabban keresünk. A csirkemell, pulyka, sovány hal, gomba mellett a hüvelyesek is sok proteint tartalmaznak, a lencse, a csicseriborsó és a bab is szuper alapanyag, de a kefir, joghurt és a túró is jó választás lehet.
A zöldségkrémleves az egyik legjobb barátunk: melengető, finom, krémes, laktató és egészséges, vacsorára ideális, ha csak zöldségből készülő levest kanalazunk. Egyszerű és kiadós, ízekben gazdag téli leveseket ITT találtok. Könnyű, de laktató, több napra elkészíthető, este hazaérve villámgyorsan felmelegíthető és elkanalazható, a levesbetétekkel pedig jól variálható. Próbáljuk ki, hogy ebben a hónapban minden este valamilyen zöldségkrémlevest eszünk, változatosan fűszerezve: rá fogunk kapni, és ha nem is mindig vacsorára, de gyakran illesztjük majd az étrendünkbe ezt a finom és egészséges fogást.