Az újévi fogadalmak toplistáján előkelő helyen állnak a fogyókúrás elhatározások, de a nagy lendület többnyire hamar kifullad, és pár nap alatt elillan az újévi lelkesedés. De mi az oka, hogy a legtöbben pár nap után kudarcosan feladják?
Mintha csak valami mágikus momentum lenne, úgy kapaszkodnak sokan az év elejébe, mintha a naptár első napja tökéletesen alkalmas lenne arra, hogy egy szempillantás alatt minden megváltozzon, és a teljes korábbi életmódot új alapokra lehetne helyezni. A legnagyobb hiba, hogy túl radikálisan akarunk váltani, mindent egyszerre és totálisan megváltoztatva. Csakhogy ez túl nagy váltás, és hamar visszaüthet – a fokozatosság és a türelem sokkal hatékonyabb, apró lépésekkel előrébb jutnánk.
Ha például azt mondjuk, hogy ebben az évben teljesen elhagyjuk a cukrot, vagy idén nem eszünk sült krumplit, mostantól minden nap mozogni fogunk, ezek egyszerűen nem reális vállalások, és ha véletlenül becsúszik egy kis galiba, máris feladjuk a fogadalmunkat, ráadásul bűntudatunk is lesz. Minden szokást egyszerre megváltoztatni tehát nem érdemes, hatékonyabb, ha odafigyeléssel és fokozatossággal változtatunk az életmódunkon.
Sajnálatos tény, hogy a kilók gyorsabban szaladnak fel, mint olvadnak le… ezért a türelem és a kitartás a diétázás legfontosabb kellékei. Ahogy nem várjuk el magunktól, hogy egyből maratont futunk, mert biztos kudarchoz vezetne, úgy a radikális táplálkozási változtatások sem vezetnek messzire. Inkább tegyünk rutinná pár okos szokást, mint például