Írd be, mit keresel:

Zseniális csokigolyó három ízzel: Mozart-kugli házilag

Ki ne imádná a Mozart-kuglit, ezt a zseniális bonbont a különféle rétegeivel? Van, aki szopogatja, van, aki úgy harapdálja, hogy minden falatba jusson mindegyik réteg ízeiből, és olyan is akad, aki úgy rágcsálja, hogy a minden ízt külön-külön élvezhessen ki...

Cookta - 2024.01.27.
Zseniális csokigolyó három ízzel: Mozart-kugli házilag

Az ínyenc csokidesszert sikere feltehetően a nevének köszönhető, ami páratlan lelemény volt a bonbon kitalálójától, a salzburgi cukrásztól, Paul Fürsttől, aki 1890-ben készítette először a mogyorós nugátból, pisztáciás marcipánból és csokoládéból álló golyóbist. Rövid időn belül nagyon népszerű lett ez az ízkombináció, ráadásul az 1905-ös párizsi világkiállításon aranyérmet is nyert a Mozart-golyó, amit ennek megfelelően más cukrászatok is elkezdtek koppintani. Ma már jórészt nagyüzemekben készül, de érdekesség, hogy a Fürst-cukrászat ma is létezik, és már az ötödik generáció készíti a mai napig kézműves módon az emblematikus csokigolyókat – az eredeti receptúra alapján.

Bár ezt az „original” receptet nem ismerjük, de egy kis kompromisszummal nagyon hasonló finomságot készíthetünk házilag is. Csoki, pisztácia, mogyoró és marcipán kell csak hozzá, és ha elfogadjuk, hogy nem pont abban a sorrendben lesznek a rétegek, akkor egész egyszerű dolgunk lesz. Az eredeti Mozart-golyóban a pisztáciás marcipán van legbelül, ezt öleli körbe a mogyorós nugát, majd borítja csokoládéburok. Ám a mogyorós nugát nagyon érzékeny – vagy túl kemény és nehezen formázható, vagy ha túlpuhul, akkor ragacsos, és nehéz vele dolgozni, így jobban járunk, ha a nugát kerül belülre, a jóval kezesebb marcipánnal pedig szépen bevonhatjuk.

Mozart-golyó házilag

Hozzávalók:

  • 10 dkg marcipán
  • 5 dkg sótlan pisztácia
  • 10 dkg tejcsokoládé
  • 5 dkg mogyoró
  • kevés porcukor

Valamint:

  • 15 dkg étcsokoládé

Elkészítés: A nugáthoz a mogyorót sütőlapra terítjük, 160 fokos sütőben 10 perc alatt megpirítjuk. Konyharuhára öntjük, és amennyire lehet, ledörzsöljük a héját. Még melegen késes robotgépbe tesszük, és egészen finomra, krémesre őröljük. A tejcsokoládét gőz fölött vagy mikróban megolvasztjuk, összekeverjük a mogyoróval, és néhány órára hűtőbe tesszük.

A pisztáciamarcipánhoz a pisztáciát késes robotgépben szintén egészen finomra őröljük. Porcukorral meghintett munkalapon a marcipánt kicsit átgyúrjuk, majd a pisztáciát gyors mozdulatokkal beledolgozzuk.

A pihentetett, megkeményedett nugátból teáskanálnyi adagokat szaggatunk, és tenyerünkben golyóbisokká formázzuk. A marcipánból kicsit nagyobb darabokat szaggatunk, a tenyerünkben lelapogatjuk, kilapítjuk, belecsomagoljuk a nugátgolyót, és sima kis gombócokká formázzuk.

A bevonathoz az étcsokoládét felaprítjuk, és gőz fölött vagy mikróban felolvasztjuk, alaposan átkeverjük, és két villa segítségével megmártjuk benne a golyókat, majd sütőpapírral fedett tálcára tesszük, és a hűtőben hagyjuk megdermedni.

Ízlés szerint be is csomagolhatjuk, de felesleges, mert hipp-hopp el fognak fogyni…

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.