Annak érdekében, hogy minden neked járó családi juttatást megkapj, érdemes az OMIP segítségével feltérképezni a lehetőségeket. Egy biztos, amint a terhesség tényéről tudomást szerzel, értesítsd írásban a munkáltatódat. Ilyenkor érdemes tájékoztatni a munkáltatót a szülési szabadságról való terveidről is, hogy ő is tudjon gondoskodni a helyettesítésedről és tudjon tervezni.
Az írásbeli bejelentés azért is szükséges, mivel így a felmondási védelmet is biztosítod a magad számára. A szülési szabadságot a szülők meg is oszthatják egymás között, ebben az esetben a másik szülő felmondási védelme 4 hónappal a szülési szabadság kezdete előtt kezdődik.
A Mutterschutz lejárta után kezdődhet a Karenz, vagyis a szülési szabadság. Ez az időszak meg is osztható a szülők között, ebben az esetben a másik szülő Karenz-e akkor kezdődhet, ha a párja Karenz-e befejeződik. Összességében a gyermek két éves koráig tarthat, így a szülőknek azzal kell számolniuk, hogy amikor két éves lesz a kicsi, akkor újra munkába kell állni.
Azonban ezek a szabályok csak akkor érvényesek, ha a gyermek 2023 november 1. előtt született. Ezen időpont után született gyermekek esetében változtak a jogszabályok, mivel a gyermek két éves születésnapja előtti napon csak akkor ér véget a Karenzanspruch, ha a másik szülő Karenzzeitet vesz igénybe minimum két hónapig. Speciális esetek is vonatkoznak az egyedülálló szülőkre és azokra, ahol a másik szülőnek nincs Karenzanspruchja.
Tudni kell azt, hogy a szülők felváltva is igényelhetik ezt az ellátást, mégpedig úgy, hogy az maximum kétszer osztható meg. Ebben az esetben egy alkalomnak minimum két hónapig kell tartania. Fontos az, hogy a munkáltatót a Karenz igénybevétele előtt időben értesítsd!
Az osztrák GYES kétféle lehet. Az egyik fajtája a jövedelemfüggő, az a Kinderbetreuungsgeld, míg a másik fajta a Kinderbetreuungsgeldkonto. A jövedelemfüggő GYES-t a gyermek egy éves koráig lehet igénybe venni.
A másik változat rugalmasabb, mivel ebben az esetben a szülők szabadon meghatározhatják, hogy mennyi ideig szándékoznak az ellátást igénybe venni, természetesen egy meghatározott időintervallumon belül. Az összege napi leosztásra történik és attól függ, hogy milyen hosszú időtartamra szeretné az igénylő megigényelni. A rövidebb GYES-időszakra magasabb összeg jár, míg egy hosszabb időszak esetében a napidíj alacsonyabb.
A gyermek születése után többféle ellátást is lehet igényelni, ehhez mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni, aki eligazít majd az adminisztráció útvesztőjében.