Írd be, mit keresel:

Szokások és hagyományok a húsvéti asztalnál

Minden ünnepkörnek megvannak a hagyományos ételei, nincs ez másként a húsvéttal sem. Régiótól és persze családi szokásoktól is függ, hogy kinek mi számít tradicionális ételnek ilyenkor. A húsvéti étkezés a keresztény vallás szerint húsvétvasárnap válik elfogadottá, azonban a 20. század előtti időkben nem volt ritka az az értelmezés sem, miszerint húsvét napja már nagyszombat napnyugtával eljött. Ekkor, ha a húsvéti étel megáldása vagy megszentelése megtörtént, elkezdődhetett azok elfogyasztása.
Cookta - 2024.02.28.
Szokások és hagyományok a húsvéti asztalnál

A néprajzi leírások alapján az ünnepi ételeink alig változtak az elmúlt 100 év során. A leves, főtt és sült hús, pörkölt és húsos káposzta, sonka, valamint a kiegészítő finomságok közül több (tekert kalács, béles, rétes vagy lepény) máig az ünnepi asztalok leggyakoribb fogásai közé tartoznak. A hagyományos alapanyagokat persze új formába is önthetjük időnként, de az biztos, hogy sonka, tojás, sárgatúró és kalács szinte mindenhol kerül az ünnepi asztalra.

A húsvéti sonka az ünnepi asztal főszereplője

Kevin nélkül nincs karácsony, sonka nélkül pedig húsvét! Sózott vagy füstölt, csontozott és kötözött; a sonkát számtalan formában megvásárolhatjuk. Csülök, comb vagy épp tarja? Mindegy is, a lényeg a főzésen és a pihentetésen van. A fűszerezést illetően megoszlanak a vélemények. Miután hideg vízben jól kiáztattuk a sonkát, tegyük friss vízbe és adjunk hozzá hagymát, fokhagymát, borsot és babérlevelet is. Van, aki cukrot és tejet tesz a főzővízbe. Hagyjuk lassan felforrni, majd ezután a sonka méretétől függően néhány órán át – kilónként 1 óra javasolt – lassú tűzön főzzük. Ha elkészült, hagyjuk a főzővízben kihűlni, majd takarjuk le és tegyük a hűtőbe. A sonkalevet ne öntsük ki, megfőzhetjük benne a tojásokat vagy felhasználhatjuk bableveshez.

A vendégeknek készíthetünk hidegtálat is, például sonkatekerccsel. Nem túl bonyolult, gyorsan elkészíthető és meg is bolondíthatjuk az ízesítést. A töltelékhez készítsünk besamel mártást, majd ebbe jöhet az ecetestorma, majonéz, csemegeuborka, tejföl és tejszín, valamint só, bors. Zselatint is tehetünk hozzá, ha túl folyósnak találjuk a krémet. A sonkaszeletek 1/3-ára tegyünk a krémből, majd tekerjük fel. Díszíthetjük a megmaradt krémmel, vagy forgassuk parmezánba a sonkatekercs végeit.

Tojás másképp

A tojás a húsvéti ünnep egyik legjellegzetesebb szimbóluma, mely a feltámadást jelképezi. A kereszténység elterjedésével vált szokássá, hogy Jézus mennybemenetelének ünneplésekor a hívők tojást ajándékoztak egymásnak.

A sonkalében főtt tojás verhetetlen a húsvéti asztalnál, akár reggelire, akár ebédre fogyasztjuk. De számtalan egyéb módon is elkészíthető, használhatjuk akár saláta alapanyagként vagy hidegtálakhoz.

Ha szeretnénk színesíteni az ünnepi ételsort, készítsünk töltött tojást, de ezúttal a főtt tojásokat áztassuk céklalébe, hogy erős lilás-bordó színt kapjanak. A reszelt céklát öntsük le sós, cukros, ecetes vízzel, hogy kiengedje a színét. Hagyjuk állni min. 20-30 percig, majd szűrjük le a levét. Ebben a lében hagyjuk állni a megfőtt, kihűlt tojásokat 1-2 órán át. Ha a tojást félbevágva szeretnénk színezni, akkor a sárgáját távolítsuk el miután megfőtt. A krémhez keverjük össze a tojások sárgáját majonézzel, mustárral, tegyünk hozzá tejfölt vagy akár sajtkrémet is. Fűszerezzük sóval, borssal és paprikával. Ha szeretnénk erőteljes sárga színűre a krémet, adjunk hozzá kurkumát is. A krémet tegyük hűtőbe, hogy megdermedjen kissé. Végül habzsák segítségével töltsük vissza a tojásokba. A tetejét díszíthetjük snidlinggel vagy petrezselyemlevéllel is.

Retek, újhagyma és fejessaláta

A tavaszi köretek főszereplői minden bizonnyal a friss, szezonális zöldfélék. Csomós retek, vajretek, újhagyma és természetesen a fejessaláta. A hagyma és a retek puffasztó hatását semlegesíthetjük, ha minél vékonyabbra szeletelve tesszük a salátába, valamint almaecetet vagy vörösborecetet is adunk hozzá.

Sós kalács vagy foszlós kalács

Ha eddig még sosem készítettünk kalácsot, akkor talán itt az ideje próbát tenni a foszlós kaláccsal. Nem nagy ördöngösség, alapja a klasszikus kelt tészta. A tésztát formázhatjuk hosszúkás fonott kalácsnak vagy körkörös formában, koszorú alakra is. Díszítésként magvakkal is megszórhatjuk, de akár egy egész tojást is tehetünk a tésztára, így sütés közben fő készre. Kenyér helyett kiváló alternatíva a húsvéti ételek mellé.

Sárgatúró

A sárgatúró az egyik legelterjedtebb húsvéti fogás, elsősorban a görögkatolikus vidékeken ismert. Készíthetjük sósan és édesen is, utóbbi esetén sokan használnak hozzá vaníliás cukrot, mazsolát és citromhéjat. Tejet és tojást kell összeforralni, így éri el a jellegzetes túrószerű állagot. A masszát egy konyharuhába tekerjük és fellógatjuk vagy nehezéket teszünk rá, hogy jól kicsöpögjön. Akár 4 órán keresztül is sajtolhatjuk, hogy összeálljon. Ha kész, szeletelve tálaljuk a sonka és a tojás mellé.

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.