A sok gyönyörű látnivaló és a vendégszerető helyi lakosok mellett azonban az ország konyhaművészete mellett sem mehetünk el szó nélkül. A Wanderers írásában Izland gasztronómiájáról olvashatunk bővebben, betekintést kaphatunk a hagyományos ételeik és italaik kínálatába.
A szigetország hideg éghajlata és a jó minőségű termőtalaj hiánya nem teszi lehetővé a növénytermesztést, ezért az izlandi fogások hagyományosan állati eredetű ételekből állnak. A terület egy részét gleccserek és tavak, illetve lávamező és sivár homok teszi ki.
Ezeken kívül az ország alapterületének több mint fele egyéb terméketlen terület, mindössze nagyjából 20% az, ami termőtalajként hasznosítható. Ebből is látható, miért esznek sok húst az izlandiak és kevés zöldséget, valamint gyümölcsöt.
A part menti zöld térségek legelőként szolgálnak, a tenyésztett állatállományt a juhok, a tehenek és a lovak képviselik. A tradicionális izlandi gasztronómia alapját a mai napig is a bárány és a sok különféle hal jelenti.
Az egy főre jutó hal és tengeri herkentyűk fogyasztását illetően az északi szigetország a világ élmezőnyébe tartozik. Nem is csoda, hiszen a víz bővelkedik táplálékban, a halászatnak köszönhetően pedig Európa legszegényebb országából mára az egyik leggazdagabbá váltak.
A tőkehal ma is a legnépszerűbb étele Izland hagyományos konyhájának. A halat megpucolják, majd felakasztják az óceánparton, hogy átjárja a sós levegő. Korábban 4-6 hétig is szárították, de ma már a modern technikának köszönhetően elég 36-48 óra. A szárított tőkehalat mindenképpen meg kell kóstolni, ha Izlandon járunk. A helyiek csak magában vagy vajjal fogyasztják.
A halpörköltet fehér húsú halból készítik, krumplival, hagymával, liszttel és tejjel. Az őshonos izlandi homár jellegzetes omlós húsát pizzafeltétként, grillezve, vagy finoman sütve szolgálják fel. Gyakori a tőkehal mellett a pisztráng is az izlandi fogásokban, de a kagyló, a rák és az egyéb tengeri herkentyűk is jelen vannak.
A helyi étrend másik alapja a bárány, ami a szigetre érkező vikingeknek köszönhető. A bárányhús fogyasztása életben tartotta őket a zord környezetben, a gyapjúval pedig óvták magukat a hidegtől. Ma a népszerű izlandi pulóver alapanyagát adják a juhok, a húsuk pedig a konyha szerves része.
Mivel nem terem gabona, ezért nem azzal, hanem fűvel, bogyós gyümölccsel és algával táplálkoznak az itt élő juhok. Emiatt húsuk nagyon ízletes, alig van szükség a fűszerezésre. A füstölt bárány olyan különlegesség, amit kár lenne kihagyni.