Tagadhatatlan, hogy a lecsó a nyár egyik kedvenc fogása, és nemcsak nálunk, hanem számos helyen a világban. Az egyik legismertebb és legelterjedtebb lecsóféle a shakshuka, ami leginkább fűszerezésében tér el a mi lecsónktól. Érdemes kipróbálni, hogy „rá ne unjunk” a saját lecsóváltozatunkra.
A shakshukát egész Észak-Afrikában és a Közel-Keleten készítik, az alapreceptben csak hagyma, paradicsom, paprika és tojás van, és római köménnyel, valamint nem kevés csilivel – vagyis inkább harisszával, az arabok csípős paprikakrémjével – fűszerezik, és pitával tunkolják ki a szószos fogást többnyire közvetlenül a serpenyőből.
Mivel ugyancsak népszerű, ezért rengeteg változatban készül ezen a hatalmas területen – Marokkótól Izraelig –, és az sem tisztázott, hogy arab vagy zsidó eredetű ételről van szó, de valószínűsíthető, hogy a spanyolok által e féltekére hozott paradicsom és paprika dicsőséges útja inkább nyugatról keletre, vagyis Marokkóból indulhatott. Nem is meglepő, hogy ezen a hosszú úton sok-sok változat született, így a shakshukára nincs autentikus recept: az alapok mellett kerülhet bele padlizsán, cukkini, zsenge tök, gomba, de akár spenót vagy mangold is, a tetejére pedig esetleg egy kis sajt.
Nagyon egyszerű és gyors egytálétel, kellemesen fűszeres, könnyű, de tartalmas – csak a római kömény ki ne maradjon belőle!
Hozzávalók:
Elkészítés: A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, finomra vágjuk. A paprikákat kicsumázzuk, felkockázzuk, a paradicsomokat mérettől függően cikkekre vagy kockákra vágjuk.
Az olívaolajat egy serpenyőben felforrósítjuk, megdinszteljük rajta a hagymát, hozzáadjuk a fokhagymát, a paradicsompürét, a római köményt, lepirítjuk, majd hozzáadjuk a paprikákat, és időnként megkeverve megvárjuk, hogy kicsit összeessen, meghintjük a pirospaprikával, majd rátesszük a paradicsomot is, egy kis cukrot vagy mézet, hogy ellensúlyozza a paradicsom savasságát. Átkeverjük, és takarékon 10 perc alatt készre főzzük.
A szaftos-zöldséges raguba egy kanállal 4 mélyedést alakítunk ki, óvatosan beleütjük a tojásokat, és addig hagyjuk a tűzön, míg a tojásfehérje átsül, a sárgák pedig még félig folyósak maradnak.
Kecske- vagy juhsajtot, esetleg fetát morzsolunk rá, és petrezselyemmel meghintve, friss kenyérrel tálaljuk.