Ebben a cikkben bemutatjuk az AC és a DC töltés közötti különbséget. Valamint azt, hogy mit jelent az egyenáram és a váltakozó áram fogalma, és hogy miért fontos ez a villanyautósok számára.
Az olyan megoldások elterjedésével, mint a Voltie töltői, egyre inkább fókuszba kerül az elektromos autók helyes töltése. Az egyik fontos kérdés pedig az, hogy milyen áramot és milyen formában használunk ehhez. Az AC és a DC eszközök ugyanis két teljesen különböző típusú elektromos áramot használnak. Ezeket másféle technológiákkal generálják, eltérő tulajdonságokkal bírnak, és másképp mozognak.
Ha szeretnénk röviden összefoglalni a lényeget, akkor azt mondhatnánk, hogy az az áram, ami a hálózatról érkezik, mindig AC (váltakozó áram), míg az akkumulátorokban tárolt energia DC (egyenáram). A hálózatról érkező AC-t tehát a töltők alakítják DC árammá annak érdekében, hogy az autónk akkumulátorában tárolható legyen.
Elektromos autónk típusától függően AC vagy DC töltőállomást használhat, akkumulátora azonban minden esetben DC energiát tárol. Az egyenáramú töltők esetében az AC energia átalakulása a töltőn belül történik, nem az autón belül. Ez lehetővé teszi a nagyobb átalakítók használatát, amelynek köszönhetően a DC töltőállomások lényegesen gyorsabbak lehetnek. A villámtöltők gyakran 350 kW energiával is rendelkezhetnek, amivel akár negyedóra alatt is feltölthetjük járművünk akkumulátorát.
Abban az esetben, ha AC töltőállomást használunk, az átalakulás egyenárammá az elektromos jármű fedélzeti töltőjében történik. Ennek köszönhetően limitáltak a lehetőségek, ami azt jelenti, hogy a váltakozó áramú töltők a DC-kel szemben lényegesen lassabban lehetnek.
Az egyenáram és a váltakozó áram között az eltérő töltési görbe is lényeges különbséget jelent. AC töltés esetében az áramlás leginkább egyenes. Ennek az oka, hogy a fedélzeti töltő hosszabb idő alatt limitált energia felvételére képes.
A DC töltés esetén azonban egy csökkenő töltési görbét látunk. Ennek oka, hogy az elektromos autók töltője gyorsabb áramlást képes befogadni. Egy idő után azonban fokozatosan egyre kevesebb energiát vesz fel, egészen addig, míg el nem éri a végleges töltöttséget.
A töltési sebesség olyan dolog, amit a töltési megoldás mellett több tényező is befolyásolhat. Ilyen többek között az elektromos autó akkumulátorának állapota, az akkumulátor töltési állapota vagy akár a környezeti körülmények is.
Érdemes azonban mindig olyan töltőt választanunk, amely a leghatékonyabb megoldást biztosítja, és a megfelelő sebesség mellett biztonságosan és kényelmesen kezelhető.