Ebben a cikkben ezek közül mutatjuk be a legérdekesebbeket, valamint az állami ünnepségek fő programjait, és a hazánk születésnapját jellemző kulturális események legjavából is szemezgetünk.
Augusztus 20. -az államalapítás ünnepe, melynek kialakulása hosszú történelmi folyamat eredménye. Egyszerre nemzeti és vallási ünnep, melyen Szent István királyra, Magyarország első királyára emlékezünk, aki 1000-ben alapította meg a keresztény magyar államot.
Az aratás befejezése után az új kenyér megszentelése is ezen a napon történik. Ez az év során elvetett gabona első terméséből készült, és szimbolikus jelentőséggel bír a magyar kultúrában. Az ünnep tehát a bőség és a hálaadás napja is egyben. Augusztus 20-án országszerte számos programot rendeznek, melyek közül az állami ünnepségek, az egyházi események és a kulturális programok sem maradhatnak ki.
Az ünnepi programok kezdete általában a Kossuth téren történő zászlófelvonással indul. Magyarország zászlaját katonai díszmenet kíséretében vonják fel a Parlament előtt. Ezután a Kossuth téren a fiatal katonatisztek ünnepélyes tisztavatása következik, amelyen az új tisztek esküt tesznek a magyar nemzet szolgálatára.
De ezen a napon történik az állami kitüntetések átadása is. A legmagasabb állami elismeréseket, Széchenyi- és Kossuth-díjakat, valamint a Magyar Érdemrend kitüntetéseit a köztársasági elnök adja át azoknak a polgároknak, aki kiemelkedő munkájukkal hozzájárultak a nemzetünk sikeréhez.
Augusztus 20-án a Szent István-bazilikában tartanak ünnepi szentmisét, amelyet általában az esztergomi-budapesti érsek vezet. A mise során megemlékeznek Szent István királyról, és a magyar nemzetért imádkoznak.
Az egyik legfontosabb egyházi esemény, a Szent Jobb körmenet is a Szent István-bazilikától indul és Budapest belvárosán keresztül vonul végig. A Szent Jobb az egyik legkülönlegesebb ereklye, amelyet ilyenkor körmenetben visznek végig, több ezer hívő kíséretében, akik közösen imádkoznak és énekelnek.
A legtöbb érdeklődőt természetesen augusztus 20-án is a kulturális programok vonzzák. Meglehetősen széles kínálatból válogathatunk ekkor, a Szent Korona megtekintésétől egészen az esti tűzijátékig. A budapesti tűzijáték az ünnepi programok csúcspontja, amelyet több százezren néznek a helyszínen, valamint élő közvetítésen keresztül. A látványos pirotechnikai bemutató általában 20-25 percig tart.
De országszerte különféle koncertek, népzenei előadások, táncbemutatók, kézműves vásárok és népművészeti kiállítások is várják az érdeklődőket. Budapesten a Vörösmarty téren és a Várkert Bazárban is színes programokkal készülnek ilyenkor.