Tény, hogy fontos megfelelő egyensúlyban tartani a koleszterinszintet. De ezenkívül még sok mindent érdemes tudni róla. Most összegyűjtöttük ezeket.
Ha megismerjük a koleszterin főbb jellemzőit, azt is meg fogjuk érteni, hogy milyen egészségügyi problémákat okozhat, ha túl sok van belőle. Ezt orvosi segítséggel tudjuk kideríteni, mint ahogyan a lehetséges kezelési módokat is szakorvos fogja elmondani nekünk. A Halom Medical Egészségközpont belgyógyász orvosai készségesen fogadják pácienseiket minden panasz esetén.
A koleszterin egy zsírszerű anyag, amely minden sejtünkben jelen van. Kiemelt jelentősége van a sejtmembránok rugalmasságának megőrzésében és stabilitásában. Szükség van rá továbbá egyes hormonok, a D-vitamin és az epesavak termeléséhez is.
A koleszterin tehát nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, azonban nagyon fontos, hogy egyensúlyban legyen, ugyanis a magas koleszterinszint – különösen az LDL-szint – komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Alapvetően a máj termeli a legnagyobb részét, viszont az állati eredetű fehérjékből is nagy mennyiséghez juthatunk hozzá belőle.
Bizonyára sokan hallottak már a “rossz” és a “jó” koleszterinről. Most megnézzük, melyikre mi a jellemző.
Az LDL-koleszterint nevezik rossz koleszterinnek is, mivel ez az, ami lerakódik az erek falán, plakkokat képezve, ami hosszú távon az érfalak rugalmatlanná válásához és leszűküléséhez vezethet. Ez jelentős mértékben megnöveli a stroke és a szívroham kockázatát.
A HDL-koleszterin pedig a jó koleszterin, mert képes segíteni a rossz koleszterin eltávolítását az érfalakról, visszajuttatni azokat a májba, ahol aztán lebomlik. Láthatjuk tehát, hogy a jó koleszterin támogatja a szervezetet az egészséges szív- és érrendszer fenntartásában.
Alapvetően az a legfontosabb, hogy az LDL-szintünk alacsony, míg a HDL pedig magas legyen. A magas LDL-szint észrevétlenül, lassan károsítja az érhálózatot, ami végül stroke-hoz vagy szívrohamhoz vezethet. Mivel nem jár feltűnő tünetekkel, nem is lehet észrevenni, csak akkor, ha rendszeresen szűrővizsgálatokon veszünk részt.
Ahhoz, hogy koleszterinszintünk optimális legyen, elsősorban az életmódunkra kell nagy figyelmet fordítani. Bizonyos esetekben ezen túl szükség lehet gyógyszeres kezelésre is, mellyel a túl magas LDL-szintet lehet hatékonyan csökkenteni.
A táplálkozás jelentős szerepet játszik a koleszterinszint optimalizálásában, így ennek érdekében diéta lehet szükséges. Fontos, hogy a rendszeres testmozgás és a testsúlykontroll megjelenjen a mindennapjainkban.
A koleszterin létfontosságú tehát a szervezet számára. Nekünk az az elsődleges feladatunk, hogy támogassuk testünket a különféle típusok közti egyensúly megtartásában.