Azért is említettük ezt, mert ebben cikkben a szemek szárazságáról lesz szó. Jó tudni, hogy nem csak a betegség az egyetlen oka a tünetek jelentkezésének. Az viszont vitathatatlan tény, hogy a képernyő előtt töltött idő mellett több oka is lehet a szemszárazság kialakulásának.
Bizonyára nem ismeretlen érzés a viszkető, szúró vagy égő szem, mert a felnőtt lakosság egyharmada szenved ezektől a tünetektől a kutatások szerint. Az Optimum Szemészet viszont adott nekünk néhány tippet, amivel megelőzhetjük a problémát.
Mielőtt a prevencióról szót ejtünk, ismerjük meg egy kicsit jobban ezt az állapotot a teljesebb megértés érdekében. Az említett tünetek mellett előfordulhat számos egyéb ok, amelyek megnehezíthetik a mindennapokat és a komfort érzetünket is befolyásolhatják.
A kipirosodott szemek jelezhetik a szemszárazság jelenlétét, emellett a gyakori hunyorgás és pislogás is előfordulhat. Rosszabb esetben homályos látást is okozhat a száraz szem, vagy olyan érzést, mintha idegen test lenne a szemünkben.
Persze ezek mindegyike önmagában ártalmatlannak tűnhet ugyan, mert gyakori állapotok a hétköznapokban, de abban az esetben, ha fokozódnak, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni a megfelelő kezelés érdekében.
A képernyő előtt töltött idő döntő lehet: ilyenkor sokkal kevesebbet pislogunk, és ez okozhatja a szemszárazság kialakulását. Hátterében a könnyfilmréteg szakadás állhat.
Ez az állapot két okból következhet be, melyek közül az egyik az, ha nagyobb mértékben párolog a könny, mint ahogy termelődik. A másik lehetőség pedig a könnytermelésben fellépő zavar lehet.
Az első esetben a kontaktlencse használata, a száraz levegő vagy a klíma és a fűtés is lehet felelős a kialakult állapotért. A huzat, a por és a dohányfüst is eredményezheti a problémát, ahogy az erős szél és a napsütés is.
A könnytermelési zavar esetében nem termelődik elegendő mennyiségű könny, illetve nem olyan minőségben, amely optimális lenne. Jellemzően a változókor miatti hormonális változások, a szemgyulladás vagy a könnytermelő mirigyek problémái is állhatnak a háttérben.
Ügyeljünk arra, hogy a monitor előtti munkavégzés során több alkalommal is iktassunk be rövidebb szüneteket, amikor egy kicsit pihenhetnek a szemek. Fontos tipp az is, hogy a képernyő távol legyen az arctól és lehetőleg szemmagasságban.
A kellő mennyiségű folyadékfogyasztás mellett érdemes kerülni a füstös és poros helyeket, de az A-vitamin szedése is sokat segíthet. A száraz levegő ellen jó ötlet lehet, ha párásítót használunk, és nagyon fontos, hogy a kellő mennyiségű és minőségű alvásra is gondoljunk.