Alma egész évben kapható, hihetetlenül egészséges, és rengeteg módon felhasználható. A leggyakrabban fogyasztott gyümölcs egész Európában, és a mondás szerint még az orvost is távol tartja. 🙂 Sokáig eltartható hűvös helyen, készülhet belőle leves, kerülhet salátába, főételbe, de persze leginkább desszertbe.
A különféle pitetorták gyakran visszatérő szereplője az alma, ami bátran társítható más gyümölcsökkel – eperrel, rebarbarával, szilvával, mindenféle bogyóssal. Egyrészt kiadósabb, másrészt a sült vagy süteményben párolódott alma háttérbe vonul a karakteresebb gyümölcsökkel szemben, tartalmat és selymességet ad, ízével nem tolakodik, de önmagában is helytáll – mint a következő receptben, amiben kétszeresen is szerepel, izgalmas textúrát és krémességet adva ennek a ragyogó-aranyló desszertnek.
Hétvégi édességnek elkészíthetjük elejétől végéig magunk is, de sietősebb napokon használható hozzá kész tészta, amit nem kell pihentetni, így igazán pikk-pakk elkészülhet ez a finomság.
Aranyló almatorta
Hozzávalók:
A tésztához:
A tetejére:
Elkészítés: A tésztához a lisztet és a sót késes robotgépbe tesszük, hozzáadjuk a felkockázott szoba-hőmérsékletű vajat, és közepes fokozaton finom morzsa állagúra dolgoztatjuk. Ezután tálba tesszük, fokozatosan adjuk hozzá kanalanként a vizet, és gyors mozdulatokkal dolgozzuk össze egészen addig, míg összeáll a tészta. Használhatunk víz helyett felvert tojást is, de nélküle is tökéletes. Legalább 1 órát pihentetjük, utána sokkal könnyebb dolgozni vele.
Ha nincs kész almapürénk, akkor ez alatt az idő alatt elkészíthetjük. Ehhez 1 szép almát meghámozunk, kicsumázunk, felkockázzuk, és kevés vízzel, valamint egy kis vaníliás cukorral puhára főzzük. Leszűrjük – a levét megihatjuk –, majd robotgéppel pürésítjük.
A tésztát sütőpapíron kinyújtjuk, sütőlapra vagy pitetálba tesszük. Megkenjük az almapürével. Az almákat meghámozzuk, kicsumázzuk, és vékonyan felszeleteljük, elrendezzük az almatorta tetején.
A vajat megolvasztjuk, elkeverjük a cukorral, és ecsettel egyenletesen megkenjük az almaszeleteket, hogy kissé megkaramellizálódjanak a süléskor.
180 fokon sütjük kb. 25-30 percig, amíg szép piros nem lesz. A sütőből kivéve még forrón megkenjük egy ecsettel folyékony baracklekvárral vagy mézzel.