A Himalája vidékéről származó cserje aranyszínű apró termése valódi kincs: a világ egyik legtáplálóbb élelmiszere, tele van antioxidánssal és értékes ásványi anyagokkal, rengeteg gyógyhatása van – és még finom is.
Több ezer éve ismert a homoktövis gyógyító hatása, kínai császárok és a legenda szerint Dzsingisz kán katonái is fogyasztották a belőle préselt olajat, hogy ellenállóbbak, szívósabbak legyenek általa. Tibeti szerzetesek, de Hippokratész is említi csodás hatását, az ókori olimpiai játékok előtt kötelező volt fogyasztani, hogy a versengők fizikai teljesítménye megnövekedjen. A szláv és skandináv népeknél rendszeresen fogyasztják gyümölcsét és olaját, mivel ellenállóvá tesz nemcsak a téli megfázásos megbetegedések, de még a fokozott italfogyasztás következményeivel szemben is.
Ami a régieknél tapasztalaton alapult, azt mára a tudomány igazolta is: olyannyira, hogy ma már az űrhajósok étrendjében is szerepel immunerősítő és roboráló tulajdonságainak köszönhetően. Emellett erős anibakteriális, fertőtlenítő hatása is bizonyítottá vált, és mindemellett tízszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a narancs.
Homoktövisolaj
Az olajat a homoktövis magjából nyerik ki, ami gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő, fájdalomcsillapító hatású, így természetes orvosság torokgyulladásra, mandulagyulladásra, de gyomorbetegségekre, gyomorrontásra is hatékony. Külsőleg alkalmazva sebgyógyító – égési és vágott sebek esetén is nagyon hatékony segítség szövetregeneráló és fertőtlenítő hatásának köszönhetően. Az évezredes tapasztalatokon kívül ma már klinikai kutatások is bizonyítják, hogy böjt, méregtelenítés esetén is nagyon hasznos: jótékonyan hat a májra, segíti a szervezet méregtelenítését.
Homoktövislé vagy -sűrítmény
Kiemelkedően magas C-vitamin-tartalma miatt szinte kötelező lenne megfázásos, influenzás időben reggelenként egy kupicányi homoktövislé az immunrendszerünk védelmére. Arról nem is beszélve, hogy fokozza az anyagcserét, erősen zsírbontó hatású, így segít az optimális testsúly elérésében és megtartásában. Kedvezően hat az emésztőrendszerre, védi a májat, valamint csökkenti a vér koleszterinszintjét, így egyúttal lassítja az érelmeszesedési folyamatok kialakulását. Magas a fehérjetartalma, sok flavonoidot, aminosavat és rengeteg nyomelemet tartalmaz, a C-vitamin mellett pedig A-,B1-,B2-,E- és F-vitamint is.
Homoktövis a kertben, konyhában
Ez a kincset érő cserje viszonylag igénytelen, vadon is megterem, de ez védett, termése nem gyűjthető! Aki viszont kerttel rendelkezik, nyugodtan ültessen, mert szép is, hasznos is, és magunk is készíthetünk a termésből egészséges és finom vitaminbombát. A legegyszerűbb, ha mézben eltesszük, amihez csak meg kell tisztítani és mosni a homoktövis termését, majd alaposan leszárítani, fertőtlenített (csírátlanított) üvegbe tenni 3/4-ig, majd felönteni mézzel. Lezárva 3-4 hét érlelés után már tökéletes, reggelente, éhgyomorra 1 teáskanálnyi tökéletes immunerősítő és napindító. Italt is készíthetünk házilag, ehhez a megmosott érett, esetleg dércsípte bogyókat vízzel és mézzel érdemes összeturmixolni, majd sűrű szövésű szitán leszűrni. Hűtőben hetekig eláll.
Aki szeretne homoktövist ültetni, esetleg más csodás bogyók is érdeklik, ebből a könyvből megtudhatja, hogyan ültesse, nevelgesse a kertben az eredetileg vad gyümölcsöket. Som, kökény, japán birs, csipkebogyó és áfonya termesztése a homoktövis mellett…