Megtömi a zsebét, zsebre dug, zsebében van, zsebe bánja, saját zsebből fizet, zsebében van, mélyen nyúl a zsebébe, zsebre tesz. Gyakran használjuk a zsebet átvitt értelemben a magyar nyelvben, de mindegyik közül legfinomabb a zsebes hús.
Aminek van zsebe, azt meg lehet tölteni, lehet bele tenni ezt meg azt, amitől gazdagabb, dúsabb, izgalmasabb, finomabb lesz. Pont ilyen a zsebes – vagyis töltött – hús is. Ezer fajtája létezik a töltött dagadótól a könnyű zsebes csirkemellig, a harmónikaszerűen töltött karajig.
Van, akinek a töltelék a lényeg, a hagyományos zsemlés változat mindig nyerő, ha jól fűszerezzük, gazdagíthatjuk kis pirított májjal vagy gombával, apróra vágott főtt tojással, de minden zseb megtömhető ennél egészségesebb – és finom! – alapanyagokkal. Párolt spenóttal, egy-két karika paradicsommal és mozzarellával, de szinte bármi lehet töltelék.
Tetszőlegesen használhatunk bármilyen húst, amibe zseb vágható – de ez bármilyen vastagabb hússzeletnél is megoldható. A zsebes karaj sokak kedvence, elképesztően mutatós: itt az egész karajt ujjnyi távolságra bevágjuk úgy, hogy alul még egyben maradjon, vagyis harmónika- vagy legyezőszerűen. A vágatokba tehetünk sonkát, kolbászt, bacont, sajtszeleteket, de akár aszalt paradicsomot vagy paradicsomszeleteket, felkarikázott hagymát, cukkinit is tehetünk a zsebekbe. Ha a sütés után ferdén szeleteljük a húst, nagyon látványos, ízgazdag porciókat kanyaríthatunk belőle.
Aki a szárnyasokat kedveli, a csirkemellbe is vághat zsebet, és ezt töltheti meg mindenféle földi jóval. A mi egyik kedvencünk a mediterrán ízvilágú aszalt paradicsommal, szeletelt mozzarellával és párolt spenóttal töltött változat.
Mediterrán zsebes csirkemell
Hozzávalók:
Elkészítés: A spenótot megtisztítjuk, megmossuk, és 2 evőkanál olajon néhány perc alatt megpároljuk, hozzáadjuk a felaprított fokhagymát, kicsit sózzuk. A mozzarellát felszeleteljük. A csirkemellet megmossuk, sózzuk, borsozzuk, majd éles késsel zsebet vágunk bele. Mindegyikbe teszünk 2-2 aszalt paradicsomot, szeletelt mozzarellát és fokhagymás párolt spenótot.
Tepsibe tesszük, meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal (de az aszalt paradicsom olaját is használhatjuk), lefedjük fóliával, és 20 percet sütjük 180 fokos sütőben. Ekkor levesszük a fóliát, meglocsolgatjuk a körülötte lévő pecsenyelével, és visszatolva a sütőbe szép pirosra sütjük.