Burgonya, liszt, só és és egy kis olvasztott vaj, ennyi kell csupán a krumplis tésztához, és néhány tudnivaló, hogy tökéletesen sikerüljön. A legfontosabb trükk, hogy főtt krumplival csak hidegen dolgozzunk, vagyis várjuk meg, hogy kihűljön, és a lehető legtöbb nedvesség elpárologjon belőle, így éppen csak annyi lisztet vesz majd fel, amennyi szükséges a megfelelő állaghoz. Van, aki tojást is tesz bele, vagy a vaj helyett tojást – ízlés kérdése, a lényeg annyi, hogy maradjon puha a tészta, nem kell keménynek lennie, mert főzés közben keményedni fog.
Az elkészült tésztából készíthetünk apró gombócokat, amiket belefőzhetünk levesbe – tartalmasabbá téve azt –, rúddá sodorva, majd 1-2 centis darabokra vágva, villával kicsit megnyomkodva már kész is a gnocchi, amit sós vízben főzve, majd leszűrve tálalhatunk sajtmártással, paradicsomszósszal, pestóval ízlés szerint. Vagy a kinyújtott tésztát négyzetekre vágva megtölthetjük fűszeres darált hússal, párolt spenóttal, édes változatban pedig szilvával, sárgabarackkal vagy szezonban akár eperrel is.
Krumplis tészta
Hozzávalók:
Elkészítés: A burgonyát héjában megfőzzük, majd megpucoljuk, áttörjük egy burgonyatörőn, és szétterítve hagyjuk kihűlni. Hozzászórjuk a lisztet, megsózzuk, ráöntjük a 2 evőkanál olvasztott vajat, majd jól összegyúrjuk.
Ezután tetszés szerint kisodorjuk vagy kinyújtjuk, és kedvünk szerint nudlit, gnocchit vagy épp gombócokat készítünk belőle.
Könyvajánló tésztakedvelőknek
Ebben a könyvben olyan kipróbált, jobbára olasz tésztaételek receptjét igyekezett összegyűjteni a szerző, amelyek többsége nem egészen vagy éppen csak egy óra alatt elkészíthető. Szerepel, persze, néhány munkásabb, időigényesebb rakott és töltött, sőt frissen, házilag készített tésztából alkotott fogás is – ezeket tartalékolhatjuk az olyan alkalmakra, amikor a főzést kalandnak vagy éppen pihentető, szórakoztató, kreatív tevékenységnek tekintjük.