Írd be, mit keresel:

Csokoládés macesztorta

A zsidó vallás egyik fontos ünnepe a zsidó naptár szerint niszán 14–22-ig zajló pészah (idén az április 22–30-ig tartó időszak), mely a zsidó nép Egyiptomból való kiszabadulásának, kivonulásának történetére emlékszik.

A pészah szó szerinti jelentése „az elkerülés ünnepe”, mely az egyiptomiakat Isten által ért tíz csapásból az utolsóra, az elsőszülött gyermekek halálára vonatkozik. A zsidók házaikat bárányvérrel jelölték, így őket elkerülte a halál angyala.

Cookta - 2016.04.27.
Csokoládés macesztorta
Macesz, a kovásztalan lapos kenyér – ez az alapja a tortának is

Macesz, a kovásztalan lapos kenyér – ez az alapja a tortának is
Forrás:
iStock

A nyolcnapos ünnep első két estéjén (széder) a széderesti elbeszélést, a Haggadát felolvasva erre a kivonulásra emlékezünk, pontos forgatókönyv szerint zajló, bőséges vacsora keretében. Mind a vacsora, mind a következő hét során csak kovásztalan ételeket fogyaszthatunk, ezzel is emlékezve arra, hogy a zsidóknak a sivatagban nem volt elég idejük megsütni a készülő kenyeret (szokás az ünnepet megelőzően az otthonokat rituális tisztítás alá vetni és megszabadulni minden kovászos ételtől, vagyis humectól).

Most az pészah egyik desszertjét, a macesztorta receptjét mutatom meg. A macesz keletlen kenyér, élesztő és kovász hozzáadása nélkül készül. Fontos, hogy a maceszt 18 percen belül készítsék el (bekeveréssel, sütéssel együtt), mert ez az az idő, ami alatt még nem indulnak be a kenyér megkelésének erjedési folyamatai. A maceszt fogyasztjuk kenyérként, de a megdarált macesz más ételeknek is alapja lehet, a legismertebb talán a maceszgombóccal gazdagított leves.

A ledarált maceszből készül gombóc az ünnepi levesbe

A ledarált maceszből készül gombóc az ünnepi levesbe
Forrás:
iStock

Mivel az ünnep alatt nem lehet használni búzalisztet, a leleményes zsidó asszonyok maceszlisztet használnak ehhez az elképesztően finom csokis desszerthez, a csokoládékrémes macesztortához.

Csokoládés macesztorta

Hozzávalók:

A tésztához:

  • 8 tojás
  • 8 evőkanál kristálycukor
  • 8 evőkanál maceszliszt
  • 2 evőkanál holland kakaópor

A krémhez:

  • 5-6 tojássárga
  • 5 evőkanál kristálycukor
  • 5 evőkanál holland kakaópor
  • 1 dl tej
  • 20 dkg vaj

Elkészítés: A tésztához a 8 tojásfehérjét verjük kemény habbá, majd keverjünk bele 8 evőkanál cukrot, és verjük tovább, amíg fényes nem lesz. Folyamatos keverés mellett adjuk hozzá a tojások sárgáját, majd forgassuk bele a kakaóport és a 8 evőkanál maceszlisztet (ezt nem kell külön megvennünk, megoldható úgy is, hogy maceszlapokat ledarálunk). A masszát sütőpapírral kibélelt tortaformába öntjük, és 160-180 fokon süssük 30-40 percig, tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e.

A krémhez a tojássárgákat keverjünk habosra a cukorral. Adjuk hozzá a holland kakaóport. Öntsünk bele 1 dl tejet, és állandó kevergetés mellett, lassú tűzön sűrítsük be. Amikor majdnem kihűlt, 20 dkg vajjal keverjük habosra.

A kihűlt tortát vágjuk ketté, és töltsük meg, illetve a tetejét is kenjük meg a krémmel. Díszíthetjük gyümölccsel, csokidarával.

Forrás:
iStock

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.