A pestót leginkább tésztaszószként ismerjük és használjuk, de remek mártogatós ízesítéséhez, egy tartalmasabb szendvicsbe, natúr sült húsokhoz és halakhoz, sült zöldséghez, rizottóhoz. A legfinomabb, ha frissen, otthon készítjük, ehhez mutatunk receptet.
Ezt a fűszerként és szószként is ezer módon jól használható krémet otthon is könnyűszerrel elkészíthetjük. Aprítás után mozsárban vagy turmixban egyszerűen összedolgozzuk, pépesítjük az alapanyagokat. A variációknak csak a képzelet szab határt, mindenki kikísérletezheti a számára legkellemesebb ízharmóniákat. Ha zöldfűszer az alap, akkor mindenképpen érdemes beletenni olajos magot – mandulát, diót, kesudiót, fenyőmagot, akár mogyorót –, illetve valamilyen kemény, karakteres sajtot – parmezánt, grana padanót vagy érlelt kecskesajtot.
A pesto eredetileg az olasz pestare, vagyis törni, zúzni igéből származik, a mozsarat, amiben összetörik, összedolgozzák az alapanyagokat, pestónak nevezik. A legismertebb a genovai pesto, ami friss bazsalikomból, fenyőmagból, fokhagymából, olívaolajból és parmezánból áll, és a modern technikának köszönhetően elkészítése csupán 5 perc! Íme a recept:
Pesto genovese (genovai pesto)
Hozzávalók:
Elkészítés: A bazsalikomleveleket megmossuk, megszárítjuk. A felaprított fokhagymát, bazsalikomot, fenyőmagot mixerbe tesszük, és miközben folyamatosan adagoljuk hozzá az olajat, krémesre pürésítjük. Hozzákeverjük a parmezánt, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Hűtőben napokig eláll.