Többször is előfordult, hogy az étlapot böngészve teljesen idegen elnevezésekbe botlottatok? Most segítünk tisztázni egy-két kifejezést.
Aki irtózik a nyers húsoktól és halaktól, vagy eleve minden húsételtől, jobban teszi, ha bebiflázza az alábbi listát!
Carpaccio
Ez a kifejezés olyan ételeket, alapanyagokat takar, amelyek szinte papírvékonyságúra vannak szeletelve. Hagyományosan a carpaccio tonhalból vagy marhából (bélszínből) készül, napjainkban már egyre inkább a vegetáriánusoknak is kedveznek vele. Létezik például uborka, cukkini és egyéb zöldségekből készült carpaccio is. Figyelmesen olvassuk el tehát az étlapot, ha ezt az ételt rendelnénk.
Tatárbifsztek
Itthon leginkább nyers marhából készül, amit hagyományosan pirítósra kenünk. Külföldön – és elvétve itthon is – nyers haltatárral is találkozhatunk.
Ceviche (ejtsd: szevicse)
Ez az étel Latin-Amerikából, egészen pontosan Peruból származik. A friss halakat pár órára citromos pácba helyezik, ezzel a savas fürdővel váltják ki a hőkezelést, ami megszabadítja a baktériumoktól az ételt. Édesburgonyával, avokádóval, hagymával, csilivel fogyasztják.
Crudo
Jelentése szó szerint „nyers”. Ebben az ételben a nyers halhoz pár csepp citromlevet és olívaolajat adnak, de sonkából is létezik nyers változat, a prosciutto crudo.
Ez a skandináv étel friss lazacból készül, amit sóval, cukorral és kaporral érlelnek, majd rozskenyérrel és valamilyen mártással fogyasztanak.
Sashimi
Ez egy japán étel, ami legalább annyira közkedvelt náluk, mint a szusi. Nyers, szeletelt halból, marhából vagy enyhén előfőzött polipból is készülhet, és rendszerint (első ételként) a szusi előtt fogyasztják, wasabi nélkül.
Nigiri
A sashimihoz hasonlóan nyers, szeletelt halból készül, amit egy falatnyi rizshalomra helyeznek.
(Via: foodbeast, Fotó: flickr – Jessica and Lon Binder)