Míg a fehér húsú szárnyasok – a csirke és a pulyka – igen népszerű alapanyagok a legtöbb konyhában, addig a nyúlhoz alig nyúlunk... Pedig sovány, ízesebb és omlósabb, mint a szárnyasok... Érdemes megismerkedni vele!
Az olaszok és a franciák nagy előszeretettel fogyasztják az igen egészséges és finom nyúlhúst, évente átlagosan 7-8 kg az évi fogyasztása a teljes lakosság körében egyénre leosztva, addig nálunk csupán évi 10 dkg… Pedig könnyen emészthető, sovány, alacsony a koleszterintartalma, ráadásul hamar megfő vagy átsül, így elkészítése is gyors.
A fehér nyúlhús ráadásul nagyon jól fűszerezhető. Mediterrán ízvilággal ugyanolyan jól megvan, mint vadas mártással, de a paprikás, magyarosabb vonal is nagyon jól illik hozzá. Ha igazán omlósan szeretnénk, akkor érdemes egy kis fehérbort adni hozzá főzéskor: a bor savtartalma segít, hogy főzés közben még tovább lágyítsa a sovány húst.
Mennyei nyúlpaprikás gombával és tésztával
Hozzávalók:
Elkészítés: A nyúlhúst a csontról leválasztjuk, majd a filét felcsíkozzuk. Ha apróhússal dolgozunk, akkor nincs vele dolgunk.
A vöröshagymát felkockázzuk, kevés olajon üvegesre pároljuk. Rátesszük a felcsíkozott húst, kissé megpirítjuk, várunk, míg pörzsanyag keletkezik a húson. Ha megvan, akkor a fokhagymát is rányomjuk, és megszórjuk pirospaprikával. Aki szereti, csípős pirospaprikát is használhat. Ekkor adjuk hozzá a kb. 2,5 dl fehérborunkat, rádobjuk a negyedelt, megmosott, ha kell, akkor megpucolt gombát, és kis lángon ezzel pároljuk tovább, amíg a hús puha nem lesz. Nekünk elég volt 15-20 perc, mivel apróra vágott és zsenge húsról beszélünk, nem kell órákig főznünk, párolnunk.
Főzőtejszínnel kikevert tejföllel selymesítjük: ehhez kb. 1 dl főzőtejszínt, 1 kis pohár tejfölt és 1 csapott evőkanál lisztet csomómentesen egy habverővel kikeverünk, és óvatosan a nyuszis ragunkhoz adagoljuk. Ha szükséges, a sót pótoljuk. Amint felforr, be is sűrűsödik, lágy, krémes mártás öleli körbe a nyuszis gombát.
A tésztát közben sós vízben kifőzzük, leszűrjük, és a mennyei gombás nyúlpaprikást a kifőtt tésztával tálaljuk. Meghinthetjük még egy pici pirospaprikával.
A receptet és a fotót Bozsó Barbara küldte. Köszönjük!
Továbbra is várjuk olvasóink tésztás receptjeit receptversenyünkre! >>