Hívják tekercsnek és csigának, sőt kelt háromszögnek is ezt a finomságot, de mennyivel kedvesebb és mókásabb a hajtovány elnevezés! Tulajdonképpene egy töltött kelt tészta, de a különleges felvágásának köszönhetően nagyon mutatós sós sütemény.
A hajtoványt készíthetjük csak tejföllel és sajttal töltve, de akár tepertőkrémmel vagy libazsírral megkenve is, de gazdagíthatjuk a tölteléket szinte bármivel, ami van otthon: kerülhet bele konzervkukorica, finomra vágott sonka, szalámi vagy kolbász, de akár zöldfűszeres túróval is tölthetjük a hajtoványt.
Nagyon fontos, hogy szoba-hőmérsékletű alapanyagokkal dolgozzunk, mivel kelt tésztáról van szó, csak így lesz tényleg könnyű a tészta, és a kelesztési idővel sem érdemes spórolni. A tejfölös, sajtos tölteléktől viszont sokáig friss marad – már ha marad belőle.
Mutatós vendégváró, de akár tartalmas leves utáni második fogás is lehet, ideális piknikre, tízóraira.
Sajtos-sonkás hajtovány
Hozzávalók:
A tésztához:
A töltelékhez:
A tetejére:
Elkészítés: A tésztához a tejet meglangyosítjuk, belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot, és 10-15 perc alatt felfuttatjuk. Közben a tészta többi alapanyagát egy keverőtálba mérjük, majd a felfutott élesztőt is hozzáadjuk, sima tésztává dagasztjuk, majd letakarjuk, és langyos helyen 1 órát pihentetjük, kelesztjük.
A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk, vékony téglalappá nyújtjuk. Megkenjük a zúzott fokhagymával elkevert tejföllel, megszórjuk a reszelt sajttal, az apróra vágott sonkával és lila hagymával, majd feltekerjük szorosan, mint a bejglit. A rúdból ferdén, cikcakkban háromszögeket vágunk, sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk egymástól kicsit távolabb, és letakarva még 30 percet kelesztjük langyos helyen.
A sütőt közben előmelegítjük 180 fokra. A tészta tetejét megkenjük elhabart tojással, megszórjuk szezámmaggal és napraforgómaggal, és a sütőbe tolva kb. 25-30 perc alatt megsütjük.