A narancslekvár az angolok kedvence, gyönyörű, napfényt idéző színe is jólesik téli reggeleken, nem csak édes-kesernyés íze. Pirítósra, kalácsra kenve ideális napindító, főleg, ha mi magunk készítjük, és tudjuk, hogy mi van benne.
Befőzni télen is lehet, bizonyság erre a narancslekvár: nemcsak a lekvárfőzés tevékenységével, de színével, illatával és lédús húsba zárt napfénnyel is nyarat hoz a konyhába. A narancslekvár türelmes és pepecselős konyhatündéreknek való, nem az a gyorsan összedobható finomság, viszont meghálálja a ráfordított időt és energiát, és még gasztroajándéknak is tökéletes, ha kicsit feldíszítjük az üvegeket.
Ha tehetjük, kezeletlen vagy bio narancsot válasszunk, ha erre nincs módunk, akkor áztassuk be a narancsokat jó meleg vízbe fél órára, majd dörzsis szivaccsal folyó víz alatt alaposan sikáljuk meg. A lekvárba kerül a narancs héjából is, ezért fontos ez az alapos előkészület.
A narancslekvárt készíthetjük édesebbre vagy kesernyésebbre, nagyon keserűre azért nem érdemes. A keserű anyag a fehér hártyákban és héjban van, így a narancslekvár főzésekor a gyümölcs előkészítése a legnagyobb kihívás. A sárga héjat érdemes zöldséghámozóval levágni, ezzel a módszerrel jut a legkevesebb fehér rész majd a lekvárba. Ezután éles késsel vágjuk le a fehér részt is, hogy csak a gyümölcshús maradjon. Ha szeretjük kesernyésebben, akkor ezután felkockázhatjuk, felszeletelhetjük, de ha nem, akkor filézzük ki a narancsot. Ha nem szeretnénk ennyit pepecselni, akkor csak a levét és a lehámozott héját használjuk a narancsnak.
A narancslekvár jól ízesíthető, illik hozzá a vanília, a fahéj, a szegfűszeg, a csillagánizs, a gyömbér, de megbolondíthatjuk egy kis vodkával vagy Camparival, Aperollal.
Narancslekvár
Hozzávalók:
Elkészítés: A narancsot és a citromot alaposan megmossuk, majd egy zöldséghámozóval vékonyan levágjuk a héjakat úgy, hogy minél kevesebb fehér rész jöjjön le. Vékonyan felcsíkozzuk a héjakat egy éles késsel, lábasba tesszük, felöntjük 3 dl vízzel, hozzáadunk 30 dkg cukrot, és feltesszük főni. Ha felforrt, takarékra vesszük, és 25 percig gyöngyöztetve főzzük.
Közben a narancsról levágjuk a fehér héjat, kifilézzük, felfogjuk a levét is, és a gyümölcshúst hozzáadjuk a cukros héjhoz. A maradék cukrot és a fűszereket is hozzáadjuk, és időnként megkeverve kb. 1 órát főzzük.
Közben kisebb üvegeket kimosunk, sütőlemezre tesszük a tetejükkel együtt, és 80 fokos sütőbe toljuk kb. 20 percre. Az így csírátlanított üvegekbe töltjük a lekvárt, lezárjuk, betesszük a sütőbe, amit 5 perc után elzárunk. Itt hagyjuk kihűlni a lekvárokat.
Ez is érdekelhet: Gasztroajándékok – minden alkalomra
Az utóbbi években minket is elértek a gasztronómiai forradalom méltán legszerethetőbb vívmányai, a „homemade”, azaz otthon készített ehető-iható meglepetések. Legyen szó karácsonyról vagy születésnapról, ballagásról, kerti partiról vagy halloweenról, ajándékot adni és kapni egyaránt öröm. És hogy mi minden kerülhet ki a kamrából?
Erre nyújt választ ez a könyv édes és sós finomságok kimeríthetetlen tárházát felsorakoztatva az olvasó előtt. Sőt: nemcsak főzésre és sütésre invitál, hanem megmutatja azt is, hogy miképp bújtatható egyedi köntösbe az elkészült gasztroajándék. Adjunk a kiválasztott recepthez egy csipetnyi szeretetet, és a hatás garantáltan nem marad el!