„Kicsit” ellentmondásosnak tűnhet a tojásmentes tojáslikőr fogalma és létezése, de nem viccelek: habár ez a recept tényleg nem tartalmaz sem tojást, sem tejet vagy cukrot, az íze mégis kárpótol mindenért.
Amikor egy hónapja egy buli alkalmával először leteszteltem a mindenevő barátainkon is, ők azt mondták, hogy a recept tökéletes, ne változtassak rajta semmit. Bár kicsit gyanús, hogy még annak a barátunknak is ízlett az ital, aki elmondása szerint nem szereti a tojáslikőrt… Szóval nagyon valószínű (és értelemszerű), hogy az ízélmény valamelyest más lesz, mint amit az eredeti tojáslikőrnél megszokott az ember. Ha emlékeim nem csalnak, ez a verzió kevésbé édes és nehéz, de pár sorral lejjebb találtok néhány tippet, aminek segítségével személyre szabott állagú és édességű tojásmentes tojáslikőr készíthető.
A recept felhasználhatósága elég sokrétű: gasztroajándéknak biztosan megállja a helyét egy csinos üvegbe csomagolva (alkohollal készítve 3–4 hétig is eláll a hűtőben az ital), de az ünnepi asztalnál is garantáltan elfogy desszert helyett (vagy mellett). A szilveszteri bulikra pedig nyugodtan vihetjük a közösbe, hozzám már be is futott egy rendelés a múltkori tesztalanyaimtól.
Variációk tojáslikőrre
Állag
Az elkészült ital állagra sűrűbb lesz, mint az átlagos tejek/magitalok, de nem lesz olyan sűrű, mint a nagyon folyós pudingok. Szerintem így még pont kellemesen fogyasztható és nem túl testes a likőr, de ha te sűrűbb verzióra vágysz, több megoldással is tudok szolgálni:
Alkohol
Az eredeti tojáslikőrt eleinte rummal, majd bourbon whiskey-vel készítették. Mi is választhatunk, kinek melyik ízlik jobban. Én a rum mellett tettem le a voksomat, mivel a whiskey szagát nagyon nem szeretem, de biztos van, akinek pont az adja meg azt a kis pluszt, amitől számára igazán finom lesz a likőr.
Ha nem szeretnénk magas alkoholtartalmú italt, akkor már a főzés elején hozzáadhatjuk az alkoholt a likőrhöz, így az íz megmarad, az alkohol mennyisége pedig csökken. De ki is hagyhatjuk teljesen, így már gyerekek is fogyaszthatják.
Édesség
Édesítés terén sincsenek kőbe vésett szabályok: én eritritet használtam, de mehet bele xilit is, vagy bármilyen más édesítő. Ez az alapverzió nem hivalkodóan édes, úgyhogy a főzés befejeztével érdemes kóstolgatni, hiszen a végén is tudunk még „állítani” az ízeken.
Magtej automata nélkül
Ha (még) nincs magtej-készítő géped és nem szeretnél a házi magtej készítésével bajlódni, akkor sem kell lemondanod erről a receptről. Több ötletem is van ennek az áthidalására, bár ezekhez kell némi türelem és kísérletezési kedv is, mivel pontos számokat és mennyiségeket nem tudok mondani. A tippjeim a következők:
Szénhidrátok
Mivel a mandula- és törökmogyorótej szénhidrátjait, illetve az eritritet a 160 grammos szénhidrátdiétában nem kell számolni, ezért könnyű dolgunk van, csak az általunk használt alkoholtól függ, hogy végül mennyi lesz egy liter tojásmentes tojáslikőr szénhidráttartalma. Ha rumot teszünk a likőrbe, akkor jól járunk, mivel a legtöbb fajta nem tartalmaz szénhidrátot, de a biztonság kedvéért leellenőrizhetjük a címkéjét is. Ha a whiskey-re esett a választásunk, akkor 0,1 grammal kellene számolnunk 100 grammonként – tehát szerintem ettől is eltekinthetünk, de ez már csak az én szubjektív véleményem. Viszont ami biztos: ezek az égetett szeszek csökkentik a vércukorszintet, ezért csak étkezés mellett ajánlott a fogyasztásuk. A folyadék pótlásáról se feledkezzünk meg, minden pohár alkoholos ital után igyunk legalább egy pohár vizet is.
A tojásmentes tojáslikőr alkoholmentes verziója természetesen nem számolós az IR-diétában.
Most pedig jöhet a recept, amit bátran variálhattok. Az egyik barátnőm például úgy turbózta fel a likőrt, hogy tett hozzá még egy kis cukormentes kakaóport, állítása szerint az eredmény így teljesen olyan, mint a csokilikőr. Kísérletezésre fel!
Tojáslikőr tojás, tej és cukor nélkül
Hozzávalók:
Elkészítés: Melegítsük elő a sütőt 150 fokra.
A kókuszt, a mandulát és a törökmogyorót öntsük egy sütőpapírra, pirítsuk meg, kb. 5-6 perc alatt kész is lehet. Folyamatosan figyeljük őket, nehogy megégjenek.
Hagyjuk kicsit hűlni, addig megtölthetjük a magtej automatánkat: az alkoholt kivéve minden hozzávaló mehet bele. Végül a langyos magokat és kókuszt is beletehetjük, indítsuk el a magtej-készítő programot.
Ha elkészült a tej, szűrjük le (hacsak nem szeretnénk nagyon sűrű likőrt), majd adjuk hozzá a rumot. Keverjük el, kóstoljuk meg, hogy elég fűszeres-e, majd töltsük tiszta üvegekbe.
Hűtve tároljuk.