Ez a süti maga az álom, olyan, mint a mi krémesünk, de még finomabb. Valószínűleg ez az állítás sokaknál kiveri a biztosítékot, mert mi is lehetne jobb, mint a klasszikus, békebeli krémes? Hunyjátok le a szemeiteket, és képzeljétek el a könnyű vaníliás krémet sok ropogós lap között - nem csoffadt, nyúlós, átázott tésztával, hanem nagyon ropogósan!
Ahogy Napóleon, úgy a róla elnevezett sütemény is meghódította egész Európát, ráadásul a hadvezér neve ismertebb és könnyebben is kiejthető, mint a sütemény eredetije, a francia mille-feuille (ejtsd: millföjj), ami szó szerint ezer réteget, lapot jelent, ami a roppanósra sült leveles tészta finom, karamellizálódott, vékony lapjait jelzi. A tölteléke tejszínnel gazdagított főzött vaníliás cukrászkrém, és a mille-feuille-től annyiban tér el, hogy külsejét összemorzsolt leveles tészta fedi. Elegáns, de házias, isteni finom sütemény, ünnepi alkalomra nagyon érdemes kipróbálni.
A Napóleon-szelet valójában nem bonyolult, de nem is a tízperces kategória, hiszen főzni, sütni és pihentetni is kell az alkotórészeit, viszont biztos sikert arathatunk vele, és a készen kapható leveles tészta ugyancsak megkönnyíti a dolgunkat.
Az alapsüteményt lehet variálni is: ízlés szerint bogyós gyümölcsöket vagy apróra vágott csokoládét szórni a rétegek közé, finoman megpirított mandulalapokkal vagy vékonyan őrölt fahéjjal meghinteni, a tetejét gyümölcsökkel kidíszíteni…
Napóleon-szelet
Hozzávalók:
A krémhez:
Elkészítés: A vaníliás krémhez 9 dl tejet egy lábasba öntünk, hozzáadjuk a cukor felét, a félbevágott és kikapart vaníliarudat a magjaival együtt, tűzre tesszük, és takarékon felforrósítjuk.
Közben a tojássárgákat egy keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a maradék cukrot, habosra keverjük, felöntjük a maradék 1 dl tejjel, és hozzákeverjük a kukoricakeményítőt is. Folyamatos keverés mellett lassú sugárban hozzáöntjük a forró vaníliás tejet, a vaníliarudat kidobjuk belőle, majd visszaöntjük a lábasba, és folyamatosan kevergetve 2-3 perc alatt sűrűsödésig főzzük. A tűzről levéve hozzáadjuk a vajat, és addig keverjük, míg teljesen felolvad, és a krémmel elkeveredik.
A krémet egy tálba öntjük, frissentartó fóliát teszünk a tetejére, rásimítjuk a felületére, hogy ne tudjon megbőrösödni, hűlni hagyjuk, majd a hűtőbe tesszük 2-3 órára.
A leveles tésztákat kiterítjük, éles késsel mindkettőt 12 téglalapra vágjuk, villával megszurkáljuk, és egyenletesen meghintjük porcukorral. Sütőpapírral fedett tepsire rakjuk, és 190 fokos sütőbe tolva kb. 15 perc alatt szép aranyszínűre és ropogósra sütjük, majd hűlni hagyjuk.
A krémhez a jól behűtött tejszínt habbá verjük. A vaníliakrém tetejéről lehúzzuk a fóliát, habverővel átkeverjük, 3-4 evőkanál tejszínhabot hozzáadva fellazítjuk, majd az összes habot hozzáadva finoman összeforgatjuk.
Egy tálcára 6 tésztalapot egymás mellé lerakunk, egyenletesen megkenjük a vaníliakrémmel, kirakjuk újabb ropogósra sült tésztával, ezt is megkenjük a cukrászkrémmel, majd 6 lap tésztával befedjük. A maradék krémmel bevonjuk a tortát, majd a kimaradó levelesz tésztát összemorzsoljuk, a tészta tetejére szórjuk, finoman az oldalára is tapasztunk belőle.
Ízlés szerint porcukorral meghintve szeleteljük, tálaljuk.